Nietzsche'de üstinsan anlayışı
Superior human understanding of Nietzsche
- Tez No: 573526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ortaçağın sonlarına doğru nominalizmle birlikte tikellerin bilinebileceği anlayışı egemenlik kazanmış ve Ortaçağ'da dekor olan doğa artık hareketin gözlemlendiği bir yer olmuştu. Bu vb. hızlı gelişmeler Rönesans dönemine ışık tutmakla birlikte Modern Öznenin tasarımına zemin hazırladı. 17. yy. kelimenin tam anlamıyla modernitenin, modern öznenin inşasının temellerinin atıldığı bir çağdır. Bu öznenin tasarımı beraberinde birçok problemi de getirdi. Bu sorunların başında da insanın teknik yani araçsal aklın nesnesi kılınması ve daha genelde de modernitenin vaat ettiği özgürlüğün yerine insanların köleleştiği bir toplum yapısının ortaya çıkması ile bireyin kendisine yabancılaşması gelmektedir. Modernite ile birlikte gündeme gelen bütün problemlere değinmek olanaksız bir durum olduğundan dolayı, biz burada Nietzscheci perspektiften hareketle onun felsefi yaklaşımına ve modernizmin ortaya çıkardığı sorunlara bir çözüm yolu olarak ortaya koyduğu felsefi görüşlerine değinmekle yetineceğiz. Daha doğru bir deyişle decadence ile iç içe geçmiş toplumun üst insana doğru ilerleyişini gözler önüne sermeye çalışacağız. Anahtar Kavramlar: Özne, Modernite, Nietzsche, Nihilizm, Decadence, Üst İnsan
Özet (Çeviri)
Toward the end of the Middle Ages, with the nominalism the understanding that the particulars could know became sovereign, and nature which was a decor in the Middle Ages became a place where the movement was observed. These and similar rapid developments have laid the groundwork for the design of the Modern Essence, together with shedding light on the Renaissance period. The 17th century is literally an era in which the foundations of modernity and the modern subject were laid. The design of this subject also brought many problems. The primary problem is that man was made the object of technical or instrumental reason, and that more generally, the alienation of the individual to himself with the emergence of a social structure in which humans are enslaved instead of the liberty promised by modernity. Since it is impossible to address all the problems that have arisen with modernity, with Nietzschean perspective, we will confine here to his philosophical approach and views presented by him as a solution to the problems that modernism has emerged. More precisely, we will try to reveal the progress of the society intertwined with decadence towards the upper man. Key Concepts: Subject, Modernity, Nietzsche, Nihilism, Decadence, Upper Man