A mathematical modelling approach for dled TV panel design
- Tez No: 573525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN YANIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ALBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı tasarım iyileştirmeleriyle doğrudan aydınlatmalı televizyonların aydınlatma değerlerini arttırmaktır. İlk olarak, doğrudan aydınlatmalı televizyon modellerinden aktif alanın birkaç bölgesinden aydınlatma değerleri, kesit resimden aktif alana uzaklık gibi mekanik parametreler, lens yerleşimi ve özel olarak hesaplanan lenslerin bölgelerdeki sayısının toplama olan oranı gibi değerler toplandı. Aydınlatma, kalite ve parametreler arası ilişkilere karar verebilmek için her bölgenin özellik seçimleri ve çoklu regresyon adımları uygulandı. Daha sonra regresyon denklemlerini optimizasyon modellerinin içine gömdük. Bunun amacı özel tasarım parametrelerine göre aydınlatma değerlerinin tasarım maksimizasyonunu bulmaktır. Sonucunda elde edilen tasarımı bulunmuş aydınlatma performansları daha önce şirket tarafından üretilen tasarımlarla karşılaştırılır. Sonuç şunu göstermektedir ki, bu yöntem kullanılarak elde edilen tasarım mevcut durumda kullanılanlardan aydınlatma performansı açısından daha iyidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the luminance performance of direct light emitting diodes (DLED) televisions through case design improvement. We first gather luminance measurements of several regions of active area displays for different DLED models, along with mechanical parameters such as distance to active area from a point of cross section view, lens orientation and a specifically calculated ratio parameter related to the layout. For each area, feature selection and multiple linear regression model selection steps are executed to decide on the most suitable model describing the relationship between parameters and the quantity of interest, luminance of the area under investigation. We then embed the regression equations into optimization models, that aim to find the design maximizing the attained luminance level subject to several design specific constraints. Finally, luminance performance of the design found by the optimization model is compared to that of the previous designs used by the company. The results indicate that design found using the methodology described in this paper is superior to previously used designs, in terms of luminance performance