Nıetzsche'nin özgürlük anlayışı
Nietzsche's fredoom understanding
  1. Tez No: 339335
  2. Yazar: GÖKÇE BAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Nietzschenin özgürlük anlayışını ayrıntılı bir biçimde ele alarak O?nun özgürlük anlayışı üzerine yöneltilen eleştirilerin haklı olup olmadığını ortaya koymaktır. Nietzschenin eserlerine baktığımız zaman onun özgürlük kavramını insandan bağımsız olarak kullanmadığını görürüz. Bu yüzden Nietzsche?nin özgürlük kavramını hangi anlamda kullandığını anlayabilmek için öncelikle onun insan anlayışı ortaya konulmuştur. Nietzschenin eserlerinde yer alan üç tip insan; sürü insanı, özgür insan ve üstinsan kavramları anlatılmıştır. Daha sonra özgür insan anlayışından hareketle özgürlük kavramı ele alınmıştır. Bu kavram incelemesinden sonra Nietzschenin özgürlüğü bir kavram olarak değil, insan için bir süreç olarak ele aldığı ortaya konulmuştur. Ona göre özgürlükten değil özgürleşmekten bahsetmek daha anlamlıdır. Nietzschenin özgürlük anlayışı açıklandıktan sonra Nietzscheye göre özgürlüğe giden yolda bazı yardımcı öğeler ve engelleyici unsurlar vardır. Bunlar arasında Nietzschenin özgürlüğün önünde engel olarak gördüğü hakikat kavramı, Hıristiyanlık, ahlak(özellikle sürü ahlakı), iyi ve kötünün kaynağı problemi, Tanrı gibi kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra ise bunların özgürlüğün önünde nasıl bir engel oluşturdukları anlatılmıştır. Bunun yanında kendisi olumsuzmuş gibi gözükse de özgürlüğe giden yolda yardımcı olan Nihilizm ve décadance kavramları ele alınmıştır. Bu iki kavramın da Nietzscheye göre ne anlama geldiği ortaya konularak, özgürlük üzerinde nasıl bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışma boyunca anlatılanların genel hatları çizilmiş, Nietzscheye göre asıl anlamda özgürlüğün ne anlama geldiği, günümüz özgürlük anlayışlarıyla uyuşup uyuşmadığı ve Nietzschenin özgürlük söz konusu olduğu zaman insanlara nasıl uyarılarda bulunduğuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to expose whether criticisms made on Nietzsches freedom understanding is right or not by analysing his freedom understanding in detail. When we look at Nietzshes works, we realize that he doesnt use the term `freedom independently of people. Therefore, in order to understand Nietzshes concept of freedom, first of all his understanding of human is put forward. It is told the terms `herd, free human and übermensch who three types of people situated in Nietzsches works. After insight of free human, it is investigated the term `freedom. And after this investigation of concept, it is revealed that Nietzsche analyses freedom as process for human beings not as a concept. According to Nietzsche, mentioning liberalizing is more logical than mentioning freedom. After Nietzsches insight of freedom is explained, according to Nietzsche there are some prop-factors and preventer factors on the road going to freedom. Among them, it is explained that Nietzsche regards as obstacles in front of freedom the terms truth, christianity, morals (especially morals of crowd), the problem of source of good and bad, God. Later, it is told how these form obstacles in front of freedom. Beside this, even though they look unfavourable, the terms Nihilism and decadance helping on the road going to freedom are researched. By being shown up what these two terms mean according to Nietzsche, it is put forward effects they have on freedom. In result section, it is drawn general lines told during study, it includes what freedom means in real terms according to Nietzsche, whether it goes with todays freedom insight and how Nietzsche warns people when freedom is discussed.