Türkiye'de sıtma hastalığı ile mücadele faaliyetleri (1925-1950)
Malaria struggle activities in Turkey (1925-1950)
  1. Tez No: 573527
  2. Yazar: EBRU AŞKIN ESGİBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Healtcare Management, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde birtakım çalışmalar öncelenmiştir. Öncelenen çalışmalar içerisinde önemli bir yer teşkil eden alanlardan bir tanesi de sağlıkla ilgili yapılanlardır. Çünkü Millî Mücadele döneminde savaş sebebiyle verilen kayıplar kadar salgın hastalıklardan da binlerce insan hayatını kaybetmişti. Bu durum ülke nüfusunda azalmaya sebep olduğundan ilk etapta salgın hastalıklarla mücadelenin yasal bir zemine oturtulması için gerekli kanun ve düzenlemeler TBMM eliyle yapılmıştır. Bu hastalıkların başında da sıtma gelmektedir. Daha çok bataklık bölgelerde yaygın olan bu salgın hastalık ölümlere sebep olmuş ve ülkenin nüfus oranını düşürmüştür. Bu soruna çare bulmak adına uzmanlar toplanarak hastalığın nasıl engellenebileceğine dair çalışmalar yapmışlar ve bu doğrultuda önlemler almaya başlamışlardır. Sıtmanın tedavisi için gerekli olan kinin yurtdışından getirtilerek fakir halka bedavaya dağıtılıp tedaviye başlanmış; hastalığın sebep olduğu bataklıklar için kurutma çalışmaları yapılmıştır. Sıtma ile mücadele çalışmaları, ülkenin yeni kurulmuş olması, nüfusa olan ihtiyacı üreten toplum ve toplumun hayat kalitesi için çok önemli olduğundan yeni hükümet çalışmalarıyla sağlık alanında büyük adımlar atarak ülkenin sağlık durumunu düzenlemiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sıtma hastalığı ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele, sağlık politikaları ve bunların alt yapısı olan kanun ve tüzükler incelenerek Türkiye Cumhuriyeti'nin bu alana dair faaliyetleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye Cumhuriyeti'nin sıtmaya karşı almış olduğu önlemler ve hastalıkla mücadeleler arşiv belgelerinden elde edilen bulgular ortaya konularak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Türkiye, sıtma, kinin, malarya, bataklık, salgın hastalık
Özet (Çeviri)
With the proclamation of the Republic, some activities were prioritised in the State of the Republic of Turkey. An especially important one among these was the activities about health. In addition to the losses incurred during the War of Independence, thousands of people died due to epidemics. Since this situation resulted in a decrease in the population of the country, necessary laws and regulations were established by the TBMM (Grand National Assembly of Turkey) in order to place the struggle against epidemics on a legal basis at the first stage. Malaria was the leading among the epidemics. This disease that was more widespread in swampy regions led to deaths and reduced the population of the country. In order to find a solution to this problem, experts gathered, carried out studies on how to prevent the disease and started to take precautions accordingly. The quinine needed for the treatment of malaria was brought from abroad and distributed to poor people free of charge; drying operations were carried out for swamps and marshes, which caused the disease. As the state was newly established, the fight against malaria was very important for the producing society that needed population and for its life quality; therefore, the new government took great steps in the field of health and improved the health situation of the country. This study consists of two parts. The first part examines the fight against malaria and other epidemics, health policies and their legal infrastructure, and the Republic of Turkey's activities in this field. The second part addresses the precautions taken and the struggles made by the Republic of Turkey against malaria in light of the information obtained from archival documents. KEYWORDS Turkey, malaria, quinine, swamp, epidemic