Türkiye'de yaşlılık ve evde yaşlı bakımı: Resmi karar ve uygulamaların yerinde tespiti (Isparta ili araştırması)
Aged and home care of elderly in Turkey: Determination of formal decisions and practices at place (research of Isparta)
- Tez No: 321771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşlılık oranının hızla arttığı dünyada, sosyal devlet anlayışı çerçevesi içinde devletlerin yaşlılara yönelik politika geliştirmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. İş hayatında aktif rol alamayan ve kişisel öz bakım becerilerinden yoksun olan yaşlıların tek başlarına hayatlarını idame ettirebilme olanakları son derece zayıftır. Özellikle görme, işitme, duyma, yürüme, konuşma kaybı yüksek olan yaşlılara, bakım hizmetini sunması için başka bireylerin varlığı gerekmektedir. Türkiye'de aile kavramına bakış, yeterli yaşlı bakım kurumunun olmaması gibi maddi ve manevi gerekçeler sebebiyle; özür oranı yüksek yaşlıların yakınlarına devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bu yardımların, yardımı alan yaşlıların üzerindeki çok yönlü etkileri araştırmanın içinde sıkça yer alacaktır. Evde Bakım Hizmeti'nden yararlanan bireylerin ve bu bireylere bakım sağlayan yakınlarının içinde bulundukları durum, ekonomik, sosyal, kültürel sonuçlar doğurabilmektedir. Bir başkasına bağımlı ve muhtaç hale gelmiş yaşlı açısından da bu gibi kişilere bakmakla yükümlü olan yakınları açısından da Evde Bakım Hizmetleri'ni değerlendirmek araştırma açısından yerinde olacaktır.Yaşlılık ve sosyal devlet anlayışının ilişkilendirileceği bu çalışmada, öncelikle dünyada yaşlılığa ve yaşlılara dönük politikalar incelenecektir. Ardından Türkiye'de sürece yayılmış olan bu politikaların kazanımları ortaya konulacak ve ardından günümüzde uygulanmakta olan maddi desteğin Isparta İli'nde yerinde kullanılıp kullanılmadığına yönelik uygulama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the world where the rate of elder people rapidly increases, within the framework of social state understanding, it became compulsory for the states to develope politics for elders. It is very difficult for elders who cannot take place in business life actively and lack ability for self care to linger on by their own.The existence of other individuals is needed to provide care service, especially for elders who have vision, hearing, walking and speech disorders. In Turkey, because of material and spiritual motives such as understanding of family concept and lack of nursing centers, the state provide financial support fort he relatives of elders who have high disability rates. All round impacts of these supports on elders who receive such supports will often take place in this paper. The situation in which individuals who get care service and the individuals who provide these services may produce some positive and negative results. It is appropriate to evaluate home care services for the research, both in perspectives of elders who are needy and dependant and relative who are liable to take care of these elders.In this paper which elderness and social state understanding will be associated in, before all else, the policies implemented on elderness and elders will be analyzed.. Afterwards, the gains of policies implemented in Turkey will be presented and it will be questioned whether the financial support provided by the state is utilized appropriately in Isparta.