Kişisel verilerin korunması ve idarenin sorumluluğu
Protection of personal data and responsibility of the administration
  1. Tez No: 573554
  2. Yazar: SELAMİ HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kişisel verilerin korunması kavramı ülkemizde uzun bir geçmişe sahip olsa da; anayasal ve yasal düzenlemeler yakın tarihte gerçekleşmiştir. İlk olarak bu kavram 2010 yılı değişikliğiyle anayasamıza girmiş olup, 20.maddenin 3.fıkrasına eklenen bölüm ile“Kişisel Verilerin Korunmasını İsteme”anayasal bir hak olarak pozitif hukukumuzdaki yerini almıştır. Daha sonra, 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”ile bu hakkın kullanımının çerçevesi çizilmiş ve koruma sistemleri yasada gösterilmiştir. Anılan yasa kişilere haklarını gösterirken, kurumlara, tüzel kişilere ve devlete bazı yükümlülükler getirmektedir. Tüm anayasal haklarda olduğu gibi bu hakkın da sınırlanması söz konusu olabilecektir. Elbette; bu sınırlamaların sadece yasada belirtilmesi yeterli değildir, demokratik toplum için“gereklilik ve ölçülülük”ilkelerinin de uygulamada nazara alınması esastır. Modern dünyada, bir insan hakları kavramı olan“Kişisel Verilerin Korunması”kavramı ile bunların sınırlandırılması arasında sıkışıp kalan bireyin haklarının koruma altına alınmasında kişilere ve devlete düşen yükümlülüklere dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Devlet kurumlarının amacı, bireyin kişisel verilerinin keyfi biçimde kullanımına engel olmaktır. Hakların amaç dışı kullanımının engellenmesi hukuk devleti olmanın ön şartlarından biridir. Bu yüzden; birinci bölümde kişisel verilerle ilgili temel kavramlara yer verilmiş, ikinci bölümde ise kişisel verilerin tarihi gelişimi ile ulusal ve uluslararası hukuktaki düzenlemelere değinilmiştir. Kişisel verilerin korunması hukukunda yer alan temel ilkeler üçüncü bölümde belirtilmiş olup; Ülkemizde bağımsız organlarca kişisel verilerin koruması konusunda incelemeye ise dördüncü bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of protection of personal data has a long history in our country, constitutional and legal arrangements have been made recently. First of all, this definition has been entered into our Constitution with the section added in paragraph 3 of Article 20 in 2010. Thus“Requesting Protection of Personal Data”as a constitutional right, it has taken its place in our positive law. Then, the "Protection of Personal Data Law No. 6698, which enacted in 2016, framed the use of this right and the protection systems were shown in the law. While the statue in question shows their rights to individuals, it also imposes some obligations on institutions, legal entities and the government. As with all constitutional rights, that right may be restricted. For sure, these restrictions are not sufficient to specify the law. It is essential for the democratic society to take the principle of necessity and proportionality. In the modern world, it is aimed to draw attention to the obligations of individuals and the government to protect the rights of the individual who is trapped between the concept of protection of personal data and its limitation. The purpose of state institutions is to prevent the arbitrary use of the personal data of the individual. The prevention of unintended use of rights is a prerequisite for being a state of law. For this reason, in the first chapter, basic concepts related to Personal Data are given, and in the second section, historical development of Personal Data and regulations in National and International Law are included. The basic principles of Personal Data Protection Law are mentioned in the third section; protection of personal data by independent agencies in our country is included in the fourth section.