Hastanede tıbbi cihaz yönetim sürecinde karşılaşılan zorluklar
The di̇ffi̇culti̇es faced duri̇ng the medi̇cal devi̇ce management at the hospi̇tal
  1. Tez No: 573606
  2. Yazar: ENDER SARMAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde tıbbin sürekli olarak gelişmesi ve yeni teknolojilerin ortaya çıkması hastanelerde tıbbi cihazların kontrolünü ve işleyişini sağlayan birimlerin kurulmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu yüksek lisans tezinin birinci bölümünde hastanelerde tıbbi cihaz yönetim sürecinin nasıl olması gerektiği ve işleyişi anlatılmıştır. Biyomedikal mühendis bu işleyişin neresinde olduğu vurgulanmıştır. Bununla birlikte bu yönetim sürecinde gerekli olan materyaller açıklanmış ve bunların önemi vurgulanmıştır. Tezin ikinci bölümünde tıbbi cihazların sınıflandırılması yapılmıştır. Hastanelerde tıbbi cihazlar hangi gruplar altında oluştuğuyla ilgili örnekler verilmiş ve bu gruplar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye de ve Dünyadan tıbbi cihaz sektörüyle ilgili sayısal veriler vererek açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise hastanelerde tıbbi cihaz yönetim süreciyle ilgili bir vakıf hastanesi olan Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesinde personellere anket yapılmıştır. Bu anket soncunda durum analizi istatiksel yönler ile değerlendirilmiştir. Toplanan bu veriler ile hastanelerde tıbbi cihaz yönetim sürecinin geliştirilmesi için temel bir harita çizilmesi, eksik yönlerinin tespiti ve bunların çözüme kavuşturulması, biyomedikal mühendislerinin bu tıbbi cihaz yönetim sürecine katkısı ve geliştirilmesi için yapılacak analizler için öncü bir çalışma olması amaçlanmıştır. Anket çalışmasının sonucunda; araştırma için oluşturulan eğitim düzeyleri ile tıbbi cihazların yönetim sürecinde verilen cevaplara olumlu yönde artış olduğu tespit edilmiş, meslekteki tecrübesiyle tıbbi cihaz yönetim süreçlerine yaklaşımı arasında istatiksel anlamlı bir ilişki olduğuna dair kanıtlar elde edilmiştir. Bu sağlık kurumunda katılımcıların sorulara verdikleri yanıtlar literatürü büyük oranda desteklediği sonucu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Recently, continuous development of medicine and the emergence of new technologies have made it necessary to establish units that provide control and operation of medical devices in hospital. In the first part of this postgraduate thesis, how the medical device management process should be in hospitals and its operation is explained. It is emphasized where biomedical engineering is in this process. Additionally, the materials required in this management process are explained and their importance is emphasized as well. In the second part of the thesis, the classification of medical devices is included. Related examples were given about which groups the medical devices were formed in the hospitals and these groups were explained. In the third chapter various explanations from Turkey and the world by presenting quantitative data are stated about the medical device industry. In the fourth chapter, Ufuk University, which is a foundation hospital for medical device management process in hospitals, Rıdvan Ege Hospital staff were surveyed. As a result of this survey, the situation analysis was evaluated with statistical aspects. With these data collected, it is aimed to be a pioneering study for the analysis of the medical device management process in hospitals with a basic map, defining the deficiencies and finding solutions for these, and for the analysis and development of biomedical engineers in this medical device management process. As a result of the survey; There is a positive increase in the level of education and the responses to medical device management process and there is a statistically significant relationship between the experience in the profession and the approach to medical device management processes. It is concluded that the participants' answers to the survey in this health institution largely supported the related literature