Ana ürün yerfıstığı yetiştiriciliğinde farklı gelişme dönemlerinde ve farklı dozlarda yapraktan demir şelatı (EDDHA NaFe) uygulamasının verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisi üzerine bir araştırma
The effects of different doses of iron shelf (EDDHA NaFe) in different growth periods on the yield and some agricultural charecteristics of peanut grown as main crops
  1. Tez No: 573611
  2. Yazar: ALİ BAHADIR KÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili Pazarcık İlçesinde 2018 yılı ana ürün koşullarında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada materyal olarak NC-7 yerfıstığı çeşidi ve Demir şelatı gübresi (EDDHA NaFe) kullanılmıştır. Demir şelatı 10 farklı şekilde [ % 50 çiçeklenme döneminde sırasıyla 400 g da-1 (U1), 500 g da-1 (U2) ve 600 g da-1 (U3); meyve bağlama döneminde sırasıyla 400 g da-1 (U4), 500 g da-1 (U5) ve 600 g da-1 (U6); yine %50 çiçeklenme döneminde ve meyve bağlama döneminde olmak üzere iki kez 200 g da-1 (U7), 250 g da-1 (U8) ve 300 g da-1 (U9); onuncu doz kontrol (U10)] uygulanmıştır. Çalışmada bitki başına meyve sayısı (adet bitki-1), meyvede dane sayısı (adet), 100 dane ağırlığı (g), 100 meyve ağırlığı (g), meyve verimi (kg da-1), iç oranı (%), yağ ve protein oranları (%) incelenmiştir. Çalışma sonucunda uygulamaların incelenen özellikler üzerine etkisi, bitki başına meyve sayısı (adet bitki-1) ve meyve verimi (kg da-1) bakımından %1 düzeyinde önemli bulunmuş, incelenen diğer özellikler üzerine etkisi ise kontrolden önemli derecede farklı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Kahramanmaraş-Pazarcık condition in 2018 main crop season. In the study, NC-7 peanut variety and EDDHA NaFe as foliar application were used. Ten different EDDHA NaFe [Fifty percent flowering period 400 g da-1(U1), Fifty percent flowering period 500 g da-1(U2), Fifty percent flowering period 600 g da-1(U3), Capsule formation period 400 g da-1(U4), Capsule formation period 500 g da-1(U5), Capsule formation period 600 g da-1(U6), Fifty percent flowering period 200 g da-1 and capsule formation period 200 g da-1(U7), Fifty percent flowering period 250 g da-1 and capsule formation period 250 g da-1(U8), Fifty percent flowering period 300 g da-1 and capsule formation period 300 g da-1(U9) and Control (U10)] were used. Number of capsule per plant, number of seed per capsule, one hundred seed weight, one hundred capsule weight, capsule yield, seed ratio, oil and protein ratio characteristics were investigated. At the end of study, it was determined that the effects of EDDHA NaFe applications on the investigated characteristics which are number of capsule per plant and capsule yield were statistically significant and other characteristics were not statistically significant.