Sulama suyu tuzluluğunun tatlı patates çeşitlerindebüyüme, verim ve kalite parametrelerine etkisininbelirlenmesi ve tuzluluk stresi koşullarında bitki enerjikullanımının hiperspektral ölçümlerle ilişkilendirilmesi
Determination of the effect of irrigation water salinityon growth, yield and quality parameters in sweet potatovarieties and correlation of plant energy use withhyperspectral measurements in salinity stress conditions
  1. Tez No: 573732
  2. Yazar: KIVANÇ HAYRİ DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada bitki materyali olarak Convolvulaceae familyasından orijini Orta Amerika'nın tropik iklim kuşağındaki alanlar olan tatlı patates (Ipomoea batatas L.) çeşitleri (Beniazuma ve Koganesengan) kullanılmıştır. Araştırmada tatlı patates bitkisinin farklı sulama suyu tuzluluk düzeyleri altında bitki büyüme, verim ve kalite parametrelerinin belirlenmesi ve tuzluluk stresi koşullarında bitki enerji kullanımının hiperspektral ölçümlerle ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları 2017 yılında yağış etkisinin kontrol altına alındığı deneme parsellerinde gerçekleştirilmiştir. Sulama uygulamaları deneme boyunca kontrol konusuna ait parsellerdeki 30 cm'lik toprak profilinde kullanılabilir su içeriğinin %40-45'i tüketildiğinde tüm konular için sulamaya başlanılması prensibine dayandırılarak yapılmıştır. Araştırmada 5 farklı sulama suyu tuzluluk düzeyi (T0, T1, T2, T3 ve T4) konusu ele alınmıştır. Ayrıca materyal olarak seçilen tatlı patates çeşitleri için spektroradyometrik ölçümlerle farklı dalga boylarında bitki örtüsünden elde edilen yansıma değerleri kullanılarak farklı vejetasyon indeksleri (Normalize Edilmiş Bitki İndeksi-NDVI, Bant Oranlama İndeksi-VI, Bitki Ayrım İndeksi-DVI ve Su İndeksi-WI) hesaplanmıştır. Bu çalışmayla hem ülkemiz ve hem de dünyada benzer özelliğe sahip bölgeler için tatlı patates bitkisinin sulama suyundan kaynaklanan tuzluluğa tepkisiyle ilgili birçok temel altlık bilgi ortaya konulmuş ve aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sweet potatoes (Ipomoea batatas L.) varieties (Beniazuma and Koganesengan), belong to the Convolvulaceae family and originated from Central America's tropical climate zone, was used as a plant material. The aim of the study was to determine plant growth, yield and quality parameters of sweet potato plant under different irrigation water salinity levels and to correlate plant energy usage with hyperspectral measurements in salinity stress conditions. The field studies were carried out in 2017 on the experimental parcels located under rain-out shelters. During the experiment, irrigation scheduling was based on the principle of realizing irrigation for all treatments when %40-45 of the usable water content is consumed in the 30 cm soil profile of the control parcels. In the study, there were 5 different irrigation water salinity levels (T0, T1, T2, T3 ve T4). In addition, different vegetation indexes (Normalized Plant IndexNDVI, Band Ratio Index-VI, Plant Separation Index-DVI and Water Index-WI) were calculated by using spectroradiometric measurements obtained from the vegetation cover reflection values at different wavelengths for the selected sweet potato varieties. With this study, many basic information about the reaction of sweet potato plant to the salinity caused by irrigation water have been presented and reported for regions with similar characteristics both in our country and in the world