N-değerli bulanık sayılar ve çok kriterli karar verme problemlerine uygulanması
N-valued fuzzy numbers and application to multiple criteria decision making problems
  1. Tez No: 573764
  2. Yazar: MEHMET ALİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN DELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak bulanık kümeler, bulanık sayılar, N-değerli bulanık kümeler ve N-değerli yamuksal bulanık sayıların (NDYB-sayıların) bazı temel tanımları ve işlemleri sunuldu. İkinci olarak, NDYB-sayıların α-kesim kümeleri tanımlandı ve bazı özellikleri incelendi. Üçüncü olarak, α-kesim kümelerine bağlı olarak NDYB-sayıların değer ve belirsizlik kavramları verildi. Dördüncü olarak, NDYB-sayıların α-kesim kümeleri, değer ve belirsizlik kavramları kullanılarak bazı benzerlik ve mesafe ölçümleri sunuldu. Beşinci olarak, tanımlanan mesafe ölçümlerine bağlı olarak bir çok kriterli karar verme metodu geliştirildi. Son olarak, NDYB-sayılarda bir çok kriterli karar verme problemi ve bir tıbbi teşhis problemi çözüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study firstly, some basic definitions and operations of fuzzy sets, fuzzy numbers, N-valued fuzzy sets and N-valued trapezoidal fuzzy numbers (NVTF-numbers) are presented. Secondly, α-cut sets of NVTF-numbers are defined and some desired properties are examined. Thirdly, the concept of value and ambiguity of NVTF-numbers based on α-cut sets are given. Fourthly, some similarity and distance measures of NVTF-numbers by using α-cut sets, value and ambiguity of NVTF-numbers are presented. Fifthly, a multi attribute decision making method based on the defineddistance measures is developed. Finally, a multi attribute decision making problem and a medical diagnosis problemin NVTF-numbers are solved.