Metamalzeme tabanlı akustik enerji hasatlayıcı geliştirilmesi
Development of a metamaterial based acoustic energy harvester
- Tez No: 837511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ OĞUZ GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Akustik metamalzemeler, akustik dalgaları yönlendirme ve manipüle etme konusunda sıradışı özellikleri olan yapay malzemelerdir. Lokal rezonans akustik metamalzeme, ince bir levha üzerinde kütle-yay şeklinde periyodik olarak dizilmiş bir dizi rezonatörden oluşmaktadır. Akustik metamalzeme üzerinde oluşturulan kusur durumu akustik ve elastik dalgaların sahip olduğu enerjiyi hapsetmek ve hasatlamak için kullanılabilir. Akustik metamalzemenin kusur modunda sahip olduğu enerjiyi hasatlama özelliği dışında yüksek bir ses yalıtım özelliği de bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, akustik metamalzemenin kusur noktasındaki gerinim enerjisi bir piezoelektrik materyal ile hasatlanmıştır. Hasatlama performansı farklı rezonatör yarıçapları için incelenmiştir. Her bir rezonatör yarıçapı için akustik metamalzemenin ses iletim kaybı, maksimum çıkış voltajı ve maksimum çıkış gücü sayısal olarak incelenmiştir. Tez çalışmasının içeriğine uygun olarak iki boyutlu fononik kristallerin iletim kaybı ve kusur modu özellikleri de sayısal olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmış ve aralarında iyi bir korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acoustic metamaterials are artificial materials with unusual properties for guiding and manipulating acoustic waves. A local resonance acoustic metamaterial consists of an array of resonators arranged periodically in a mass-spring pattern on a thin plate. The defect state created in the acoustic metamaterial can be used to trap and harvest the energy of acoustic and elastic waves. The acoustic metamaterial has a high sound insulation property in addition to its ability to harvest energy in defect mode. In this thesis, the strain energy at the defect point of the acoustic metamaterial was harvested with a piezoelectric material. The harvesting performance is investigated for different resonator radii. For each resonator radius, the sound transmission loss, maximum output voltage, and maximum output power of the acoustic metamaterial are numerically analyzed. In accordance with the content of the thesis work, the transmission loss and defect mode properties of two- dimensional phononic crystals have also been numerically investigated. The results were compared with those in the literature and found that there is a good correlation between them.