Silene denizliensis ve S. caryophylloides subsp. echinus taksonları üzerinde morfolojik, palinolojik ve sitogenetik çalışmalar
The morphological, palynological and cytogenetical studies on Silene denizliensis and S. caryophylloides subsp. echinus
- Tez No: 573773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Türkiye florası için endemik olan Silene denizliensis Aytaç ve Silene caryophylloides (Poir.) Otth subsp. echinus (Boiss. & Heldr.) Coode & Cullen taksonlarının morfolojik, palinolojik ve sitogenetik özellikleri incelenmiştir. Morfolojik çalışma kapsamında taksonların gövde, çiçek, yaprak, meyve ve tohum özellikleri incelenip fotoğraflanmış, ölçümler verilmiştir. Palinolojik çalışma kapsamında taksonlara ait polen preparatları Wodehouse (1935)‟a göre hazırlanarak polenler hem ışık hem de Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. Yapılan incelemeler ve ölçümler sonucunda polen şekli prolate-spheroidal olarak belirlenmiştir. Polenlere ait diğer ölçümler tablolar halinde verilmiştir. Sitogenetik incelemelerde ise; S. denizliensis'in nükleer DNA içeriğinin ve genom büyüklüğünün Silene caryophylloides subsp. echinus‟dan daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada standart olarak Daucus carota kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Silene denizliensis Aytaç and Silene caryophylloides (Poir.) Otth subsp. echinus (Boiss. & Heldr.) Coode & Cullen taxa, endemic to Turkey were investigated morphological, palinological and cytogenetical aspects. Stem, flower, leaf, fruit and seed characteristics were examined, photographed and measured for morphological study. Pollen preparations of taxa were done according to Wodehouse (1935) method and pollens were examined under both light and scanning electron microscopies (SEM) for palinological study. As a result of examinations and measurments, pollen shape was found as prolate-spheroidal. Other measurements of the pollens were given in tables. In cytogenetical studies, it is observed that the nuclear DNA content and genome size of S. denizliensis are bigger than Silene caryophylloides subsp. echinus. Daucus carota was used as a standart for this study.