Kırgızistan'da internet gazeteciliğinin gelişimi: Haber siteleri üzerine bir inceleme
The evolution of internet media in kyrgyzstan: An analysis on news si̇tes
  1. Tez No: 573778
  2. Yazar: GULNAZİ SABYRKYZY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, haberin toplanması, yazımı ve yayımıyla ilgili süreçler de değişime uğramıştır. Haber, artık daha hızlı ve kolay iletilen, sürekli güncellenen“bilgiye”dönüşmüştür. Bu çalışmada, Kırgızistan'daki geleneksel gazetecilikten internet gazeteciliğine geçiş süreci ve internet gazeteciliğinin gelişimi ele alınmaktadır. Çalışmada, internet haberciliğinin geleneksel haber yapma biçimleri üzerindeki etkisi ortaya konmakta ve internet gazeteciliğinin haber yapma biçiminin geleneksel gazetecilikten nasıl değişiklik gösterdiğinin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada örneklem olarak haber siteleri Kırgızistan'da yayın yapan 5 internet haber sitesi ele alınmış ve bu sitelerde yer alan içerikler üzerinde nicel ve nitel analizler yapılmıştır. İnternet siteleri üzerinde yapılan analizin sonucunda, haber yapma biçiminde geleneksel medyadan büyük bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Bilginin hızlıca ulaştırması ve toplanması, sayfa düzeni, dağıtımı gibi konularda değişiklikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the developments in communication technologies, the processes related to the collecting, writing and publishing of the news have also changed. The news is now transmitted faster and easier and has turned to constantly updated“information”. In this study, the process of transition from traditional journalism to internet journalism in Kyrgyzstan and the development of internet journalism are discussed. The impact on the ways of reporting is revealed and how the news reporting in internet journalism differs from traditional journalism is aimed to be revealed. In the study, news sites were taken as a sample and quantitative and qualitative analysis was conducted on the contents of these sites. This thesis will play a pioneering role in the field and the findings of this study will provide an important basis for other studies. As a result of the analysis made on the internet sites, in news reporting they don't have big difference from the traditional media. Besides providing more information faster internet journalism has alterations in direction such as information gathering, page layout and dissemination