Türk Medeni Kanunu'na göre çocuk ile kişisel ilişki kurma hakkı
The right to personal relation with child according to the turkish civil code
- Tez No: 573781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca çocukla kişisel ilişki kurma hakkı incelenmiştir. Çocukla kişisel ilişki kurma hakkı, ana baba ve üçüncü kişilere tanınmıştır. Çocukla kişisel ilişki kurma hakkı karşılıklı bir haktır. Dolayısıyla çocuk da bu kişilerle kişisel ilişki kurma talebinde bulunabilecektir. Ana baba ve üçüncü kişiler bakımından bu hak farklı şartlarla düzenlenmiştir. Çalışma incelendiğinde bu şartların ayrıntılı olarak ele alındığı görülecektir. Ayrıca hak sahibinin bu haktan faydalanabilmesi için bir mahkeme kararına ihtiyaç duyulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the right to personal relation with child was researched in accordence with the articles of Turkish Civil Law. The right to personal relation with child is recognized by parents and third persons. The right to personal relation with child mutual rights. So the child will be able to request to make relation with there people. In terms of parents and third persons, this right is regulated differently. When the study is researched, it will be seen that these conditions are discussed in detail. In adition a court decision will be required for the right holder to benefit from this right.