Vadeli işlem piyasaları ve Türkiye döviz piyasasında vadeli işlem ve opsiyon piyasası'nın (VİOP) gelişimi
Futures markets and market forward and exchange of Turkey the options market (VIOP) development
- Tez No: 573801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Döviz piyasası, para birimlerinin işlem gördüğü bir piyasadır. Döviz piyasası, günlük trilyonlarca doların işlem gördüğü dünyanın en büyük finansal piyasasıdır. Döviz piyasaları, finansal piyasalardaki en likit ve tezgah üstü bir piyasadır. Türev ürünler, sözleşme ile ortaya çıkan yatırım araçlarıdır ve değeri başka bir varlığın fiyatından türetilir. Başka bir deyişle, bir türev sözleşme, başka türden bir finansal enstrüman veya finansal olmayan varlık alma veya satma imkanı sağlayan bir anlaşmadır. Yaygın türev sözleşmeleri arasında opsiyonlar, vadeli işlemler, futures ve swaplar bulunur. Bu çalışma türev ürünleri ile ilgili ürünleri ve kavramları açıklamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde döviz piyasaları açıklandıktan sonra ikinci bölümde türev ürünler tanıtılacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye türev piyasaları tanıtılacak ve çalışma sonuç bölümüyle bitecektir.
Özet (Çeviri)
The foreign exchange market is the market where currencies are traded. The forex market is the world's largest financial market where trillions are traded daily. It is the most liquid among all the markets in the financial world. Moreover, there is no central marketplace for the exchange of currency in the forex market. Within the fields of trading and finance, a derivative is considered to be an instrument used for investment via a contract. Its value is“derived”from that of another asset. Derivative contract is an agreement that allows for the possibility to purchase or sell some other type of financial instrument or non-financial asset. Common types of derivative contracts include options, forwards, futures and swaps. This paper provides an introduction to the products and concepts underlying derivatives. In first chapter, we introduce foreign exchange markets. Second chapter provides some background to place derivatives. Third chapter analyzes Turkish derivative markets and this paper is resulted conclusion chapter.