Beşeri sermayenin ihracat odaklı erken aşama girişimciliğe etkisi
  1. Tez No: 573807
  2. Yazar: SERRA AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NASİH TAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, erken aşama bir girişimcinin sahip olduğu beşeri sermaye birikimi ile ihracat odaklı erken aşama girişimcilik arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Daha spesifik olarak, bu çalışmada beşeri sermayenin alt unsurlarından girişimcinin sahip olduğu eğitim düzeyi, melek yatımcılık deneyimi, girişimcilik deneyimi ve yetenek ve becerilerin girişimin toplam satışları içindeki ihracat payını artırdığı savunulmaktadır. Bu ilişkileri test etmek amacıyla, Küresel Girişimcilik Monitörü'nün 2011-2013 yılları arasında 76 ülkeden anket yoluyla topladığı mikro düzeydeki girişimcilik davranış ve tutumlarına ilişkin verilerden yararlanılmıştır. Çok-düzeyli (multi-level mixed effect) sıralı logit regresyon tahminleme modeli kullanılarak ve ülke ve birey düzeyinde diğer etkenler sabit tutularak edilen bulgular, erken aşama bir girişimcinin sahip olduğu beşeri sermaye ile girişimin satışlarındaki ihracat payı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study evaluates the relationship between entrepreneur's human capital on the export oriented early stage entrepreneurship activities. More specifically, in this study, the following is supported: human capital sub-elements such as education level, angel investor experience, entrepreneurship experience, skills and talents increase the export rates among the total sales of an entrepreneur. In order to analyze and test these relations, Global Entrepreneurship Monitor's data set about micro level entrepreneurship behaviors and stance was collected by surveys from 76 different countries between 2011-2013. By using multi level mixed effect ordered logit regression estimation model and keeping other parameters constant both at country and individual level, obtained results suggest that there is a positive and meaningful relationship between the human capital and export rates among the total sales of an enterprise.