Tarihsel bir olgu olarak kurban ve Kierkegaard'ın yorumu
The comment of Ki̇erkegaard and sacri̇fi̇ce as a hi̇stori̇cal case
- Tez No: 573843
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın temel amacı, kurban olgusunun insanlık tarihinin başından itibaren var olduğunu, bu doğrultuda bütün inanç sistemlerinde ve dinlerde kurbana yer verildiğini göstermektir. Kurban en geriye gidildiğinde evveli toplumlarda insanların baş edemedikleri şeylerle karşılaştıklarında başvurduğu bir yöntem olarak başlamış, bereket getirmesi, doğal afetlerden koruması, kısaca doğa karşısında temkinli olmak adına yapılan bir uygulama olarak doğmuştur. Zamanla insanlar yaratıcı güce duydukları sevgiden dolayı onunla yakınlaşmak, şükretmek ve günahlarından arınmak adına kanlı veya kansız kurbanlar sunmaya başlamıştır. Bu kurban sunma hikâyelerinden en çarpıcı olanı ise Yaratıcı'nın, İbrahim'den oğlu İshak'ı kurban etmesini istemesidir. Varoluşçu filozoflardan biri olan Kierkegaard, İbrahim'in bu eyleminden etkilenerek kurban sunma eyleminin aklın sınırları dâhilinde ve etik olarak açıklanamayacağını, bunun yalnızca iman ile açıklanabileceğini söylemiştir. Bu doğrultuda, bu çalışmada kurban olgusunun neden ve nasıl verildiği hakkında, evveli toplumlardan semavi dinlere kadar uzanan anlamı üzerinde ki aynılıklar ile farklılıklara yer verilecek ve İbrahim'in kurbanı açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to show that the religious offering phenomenon existed from the beginning of the history of humanity and that the religious offering is included in all belief systems and religions. The religious offering was born as a method that he applied when he encountered the things that people could not cope with when he went backwards, and he was born as an application to protect him from blessing, from natural disasters and to be cautious against nature. In time, people began to offer bloody or bloodless sacrifices to get close to him, give thanks and be purified from their sins because of their love for Creative Power. The most striking one of these sacrifice stories is that the Creator wants Abraham to sacrifice his son Isaac. Kierkegaard, one of the existentialist philosophers, said that the action of sacrifice, being influenced by Abraham's action, could not be explained ethically and within the limits of reason, which could only be explained by faith. Accordingly, in this study, the differences and differences on the meaning of why and how the sacrifice phenomenon is given and the meaning of the sacrifice from the primitive societies to the heavenly religions will be included and the sacrifice of Abraham will be explained.