Hidradenitis süpürativa hastalarında bağırsak mikrobiyomunun incelenmesi
Investigation of gut microbiome in hidradenitis suppurativa
- Tez No: 573864
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLGÜN ATAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hidradenitis süpürativa derinin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Patogenezi henüz kesin olarak aydınlatılamamıştır ve bu sebeple tedavisinde güçlükler yaşanmaktadır. Hidradenitis süpürativa, psoriazis ve inflamatuar bağırsak hastalıkları kronik inflamatuar hastalıklar olmaları; genetik yatkınlık; Th1, Th17 ve Treg hücreleri ilişkili TNF-α, INF-γ, IL-12, IL-17 ve IL-23 gibi inflamatuar sitokin yanıtları ve benzer tedavilere cevap vermeleri açısından bir çok paralellik gösterir. Bu hastalıkların patogenezinde ortak olarak bağırsak mikrobiyomundaki disbiyogenezin sistemik bir inflamasyonun tetikleyicisi olabileceği hipotezinden yola çıkılarak, 15 hidradenitis süpürativa hastası ve 15 sağlıklı kontrolün fekal örnekleri yeni nesil dizileme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Hidradenitis süpürativa hastalarının bağırsak mikrobiyomlarında bakteri bolluğu ve çeşitliliğinin sağlıklı insanlara kıyasla azaldığı gösterilmiştir (Shannon çeşitlilik indeksi, p=0,048). Hastaların bağırsaklarında mikrobiyal topluluk bileşimi, benzer türler bulunma ve zenginliği bakımından sağlıklı insanlardan farklıdır (Bray-Curtis farklılık indeksi, p=0,01). Ortak tür içerme bakımından birbirlerine en yakın bireyler sağlıklı bireyler iken, en uzak bireyler ise hasta bireyler olarak bulunmuştur (Jaccard Distance, p=0,007). Bakteri dağılımında Clostridiales_unclassified, Fusicatenibacter ve Firmicutes_unclassified cinsi bakteriler hidradenitis süpürativa hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalmıştır (sırasıyla p=0,005, p=0,046 ve p=0,029). Sonuçlar hidradenitis süpürativa hastalığında bağırsak mikrobiyomundaki disbiyozisin hastalığın patogenezinde rolü olabileceği hipotezini desteklemektedir. Bu çalışma hidradenitis süpürativa hastalarında bağırsak mikrobiyomunun yeni nesil dizileme yöntemi ile analiz edildiği ilk çalışmadır. Anahtar kelimeler :Hidradenitis süpürativa, bağırsak mikrobiyomu
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa is a chronic inflammatory disease of the skin. The pathogenesis has not been elucidated yet and there are difficulties in the treatment. Hidradenitis suppurativa, psoriasis and inflammatory bowel diseases are chronic inflammatory diseases and share common features in the manner of having genetic predisposition; Th1, Th17, and Treg inflammatory cytokine responses, such as TNF-α, INF-γ, IL-12, IL-17 and IL-23, and responding to similar treatments. Based on the hypothesis that dysbiogenesis in the gut microbiome may be a trigger for systemic inflammation in the pathogenesis of these diseases, fecal samples of 15 hidradenitis suppurativa patients and 15 healthy controls were analyzed using next generation sequencing (NGS) method. Shannon diversity index was significantly different between hidradenitis suppurativa and control subjects indicating that the alpha diversity in hidradenitis suppurativa is lower than that in healthy individuals (p=0,048). Bray-Curtis Dissimilarity and Jaccard Distance were used to analyze beta diversity and the results revealed a significant separation in the bacterial community composition between hidradenitis suppurativa patients and healthy individuals (p=0,01 and p=0,007, respectively). Distribution of taxa at the genus level showed that Clostridiales_unclassified, Fusicatenibacter and Firmicutes_unclassified were significantly less abundant in hidradenitis suppurativa patients (p=0,005, p=0,046 and p=0,029, respectively). The results support the hypothesis that dysbiosis in gut microbiome may play a role in the pathogenesis of hidradenitis suppurativa. This is the first study to analyse gut microbiome in hidradenitis suppurativa patients by using Next-generation sequencing (NGS). Key words :Hidradenitis suppurativa, gut microbiome