Müzikle ilgili yaşam kalitesi anketinin Türkçeye uyarlanması
Turkish adaptation of the 'music-related quality of life questionnaire'
  1. Tez No: 573883
  2. Yazar: AHMET ALPEREN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞLAR BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Dritsakis (2017) tarafından yetişkin koklear implant (Kİ) kullanıcıları için oluşturulan 'Müzikle İlgili Yaşam Kalitesi Anketi'nin Türkçeye uyarlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-70 yaşları arasında 323 yetişkin birey dahil edilmiştir. Araştırma grubunu Kİ kullanıcısı 161 birey, normal işiten grubunu ise odyolojik herhangi bir yakınması olmayan 162 birey oluşturmaktadır. Anket, gerekli izinler alındıktan sonra bilingual tercümanlar tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Normal işitenlerden ve Kİ kullanıcısı bireylerden elde edilen veriler doğrultusunda anketin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Bulgular: Cronbach's α değerlendirmesinde sonuçlar; tüm ölçek ve alt ölçekler için en az 0.80 bulunmuştur. 52 hasta ile yapılan test – tekrar test korelasyon analizinde, ölçeğin iki ölçüm puanları arasında pozitif yönde, çok güçlü ve istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p < 0.001). Test – tekrar test sonuçları arasındaki fark, bağımlı t testine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > 0.05). Faktör analizi sonucunda 2 adet alt boyut tespit edilmiştir. Alt faktör analizinde hesaplanan KMO örneklem yeterlilik katsayısı 0,91 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to adapt the 'Music-Related Quality of Life Questionnaire' (Dritsakis, 2017) into Turkish for adult cochlear implant (CI) users. Design: A total of 323 adult individuals aged between 18-70 were included in the study. The study group consisted of 161 adult CI users, and normal hearing group consisted of 162 individuals who did not have any audiological complaints. The questionnaire was translated into Turkish by bilingual translators after obtaining the necessary permissions. The validity and reliability analyses of the Turkish version of the questionnaire were conducted in accordance with the data obtained from normal hearing individuals and adult CI users. Results: In the reliability analysis, Cronbach's α internal consistency coefficient was determined at least 0.80 for all scales and subscales. In the test-retest correlation analysis with 52 patients, a positive, very strong and statistically significant relationship was found between the two measurement scores of the scale (p 0.05). 2 sub-dimensions were identified as the result of exploratory factor analysis. KMO sample adequacy coefficient calculated in the factor analysis was found to be 0.91.