The relationship between pharmaceutical expenditures and economic growth from the human capital perspective
Beşeri sermaye perspektifinden ilaç harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki
- Tez No: 573917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Büyüme teorisi 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ekonomik ilerlemenin bir belirleyicisi olarak beşeri sermaye üzerinde odaklanmaktadır. Çalışmada, beşeri sermaye ve onun sağlık ve eğitim unsurları ele alınarak incelenmektedir. Beşeri sermaye ile eğitim ve sağlık arasındaki ilişkisinin ve beşeri sermayenin büyüme üzerine etkisinin değerlendirilmesi çalışmanın amaç ve hedeflerini oluşturmaktadır. Bu çerçevede genel olarak eğitim için okullaşma oranları, sağlık kavramı için en büyük maddi ölçümü olabilecek ilaç harcamaları üzerinde durulmaktadır. Literatürde beşeri sermaye ve eğitim ilişkisine yönelik çalışmalar ağırlıklıdır. Bu çalışmada, beşeri sermayesinin sağlık bileşenine ve sağlıkla ilgili ilaç harcamalarına vurgu yapılmıştır. Çalışma bu amaç ve hedefleri ile literatürde bulunan çalışmaların büyük bir kısmından farklılık göstermektedir. İlaç harcamalarının sağlık harcamalarının önemli bir unsuru olması ve yapılan çalışmalarda ortaya konulduğu gibi sağlık harcamalarının ise beşeri sermaye kapsamında ekonomik büyüme ile olan ilişkisi, ilaç harcamalarının da sağlık harcamaları ile aynı yönde ekonomik büyümeyi etkilemesi düşüncesini doğurmaktadır. İlaç fiyatları, niteliksel veya niceliksel tüketim miktarı ile oluşan ilaç harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki bu kapsamda incelenmektedir. Panel veri analizi kullanılarak yapılan ayrıntılı regresyon analizi sonucunda ilaç harcamalarının ekonomik büyümeyi olumlu etkilemediği sonucuna ulaşılmaktadır. Aynı yöntemle sermaye stokunun, doğrudan yabancı yatırımların, okul kayıt oranının ve işsizlik oranının ise ekonomik büyümeyi etkilediği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growth theory focuses on human capital as a determinant of economic progress since the second half of the 20th century. In this study, human capital and its health and education components are examined. The aim of the study is to evaluate the relationship between human capital and education and health also the effect of human capital on growth. In this context, schooling rates for education and pharmaceutical expenditures, which may be the biggest financial measure for the concept of health, are emphasized in general. In the literature, studies on the relationship between human capital and education are predominant. In this study, the emphasis is placed on the health component of human capital and health related pharmaceutical expenditures. The study differs from the majority of studies in the literature considering these goals and objectives. The fact that pharmaceutical expenditures are an important element of health expenditures and the relationship between health expenditures and economic growth under the scope of human capital, as set forth in the studies, may lead to an expectation that the expenditure on pharmaceuticals will affect economic growth in the same direction as health expenditures. The relationship between pharmaceutical expenditure that consists of pharmaceutical prices, qualitative or quantity of pharmaceuticals and quantitative consumption amount and economic growth is examined in this context. As a result of the detailed regression analysis using panel data, this study concludes that pharmaceutical expenditures do not affect economic growth in positive direction. Within the same model, it is concluded that capital stock, foreign direct investments, school enrollment rate and unemployment rate affect economic growth.