Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kavram haritalarının kelime öğretimi üzerine etkisi
The effect of the consept mapping on vocabulary teaching in teaching language as a foreign language
- Tez No: 573922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KURUDAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kavram haritaları, bilginin somutlaştırılmasını, bilginin görsele dönüştürülmesini sağlayan anlamsal ilişkiler kümesidir. Kelimelerin anlam ilişkilerine göre gruplandırılmasına dayanan bir tekniktir. Kavram haritaları; kelimeler ve kavramlar arasındaki bağların oluşturulması, bilgilerin gruplandırılması ve bilgilerin anlam ilişkilerinin ortaya çıkarılmasıyla oluşur. Kavram haritaları, dil öğrenenlerin kelime hazinesini geliştirmek amacıyla kullanılan bir tekniktir. Bu araştırmanın temel amacı kelime öğretimi sürecinde geleneksel yöntemleri ve kavram haritası tekniğini karşılaştırarak kavram haritası tekniğinin kelime öğretimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma Gazi Üniversitesi TÖMER'de A2 düzeyinde Türkçe öğrenen öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırmada gerçek deneme modellerinden ön test- son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup kullanılmıştır. Grupların her biri A1 seviyesini tamamlamış 20 öğrenciden oluşturulmuştur. Deney grubunda kelime öğretim çalışmalarında kavram haritası tekniği kullanılırken kontrol grubunda geleneksel yöntemler kullanılmıştır. Her iki grupta 8 haftalık bir uygulama süreci gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen uzman görüşü ile geçerliği, KR-20 testi ile güvenirliği sağlanan kelime başarı testi kullanılmıştır. Kelime başarı testi iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. t-testi ile gruplar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde kelime öğretiminde kavram haritası tekniğinin ve geleneksel yöntemlerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak deney ve kontrol grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında kavram haritası tekniğinin geleneksel yöntemlere göre kelime öğretiminde daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concept mapping technique is a semantic relationships cluster which provides making information concrete and being transformed into visual. It is a technique that is based on being classified words according to their semantic relationships. Concept maps consist of being created the connection between words and concept,being classified the information and being showed up its semantic relationships. Concept mapping is a technique that is used by the language learners to advance their word storage. The basic aim of the study is to research the effect of the concept mapping technique on vocabulary teaching comparing to concept mapping technique and traditional methods on vocabulary teaching process.The study is practices on the students who learn Turkish in A2 level in Gazi University-TÖMER.It is used pre-test and post-test pattern which are the true experimental models with control group in the study.In the reseach, It is used two groups including experimental and control group.Each of these groups is created with 20 students who complete A1 level.While the concept mapping technique is used in the experimental group,the traditional methods are used in the control group for the vocabulary teaching process. Practice process which lasts 8 weeks is implemented on the both groups. Vocabulary achievement test which ensured the validity with the expert view that is developed by the researcher to collect data and the reliability with the KR-20 test is used.Vocabulary achievement test is practices as pre-test and post-test for two groups. With t-test and SPSS program is used in analysing data.It is evaluated whether there is a reasonable difference between groups or not. When the data getting from the study is evaluated, It is concluded that both concept mapping technique and traditional methods are efficient on vocabulary teaching.However, when the experimental and control groups are compared to each other, concept mapping technique is more efficient than the traditional methods on vocabulary teaching has been detected.