Bazı yakınsak küme dizilerinin farkları
Differences of some convergence of sequences of sets
  1. Tez No: 573934
  2. Yazar: ESRA AYTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin amacı küme dizilerinin bazı yakınsaklık çeşitlerini çalışmak. Bu küme dizilerinin farkını alarak yeni küme dizilerini oluşturmak. Bu fark küme dizilerinin yakınsaklık çeşitlerinin olup olmadığını incelemektir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şimdiye kadar çalışılan yakınsak küme dizi türleri kısaca anlatıldı. İkinci bölümde bu çalışmada kullanılan temel tanımlar verildi. Üçüncü bölümde, Mosco, Kuratowski, Wijsman, Haussdorff ve Fisher anlamında yakınsak küme dizisi çeşitleri tanımlandı. İlgili örnekler ve bu yakınsaklık çeşitleri arasındaki ilişkileri gösteren açıklamalar verildi. Dördüncü bölümde ise yakınsak küme dizilerinin farklarından oluşturulan küme dizilerinin yakınsaklık çeşitleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the this thesis is to study some type of convergence of sequences of sets. Create new sequences of sets by taking difference of these sequences of sets. This study consist from three chapters. İn first chapter, work done until now was briefly told. İn second chapter, basic definitions and theorems used in the study are given. Some concepts have been studied in the literature for sequences of sets which are subsets of normed space and metric space. In third chapter, convergence types sense of Mosco, Kuratowski, Wijsman, Haussdorff and Fisher were defined. Then related examples and theorems showing the relations between types of these convergence and were given.