Radyografik ve non-radyografik aksiyel spondiloartrit hastalarının fiziksel aktivite seviyelerinin karşılaştırılması
The comparison of physical activity levels in radiographic and non-radiographic axial spondylarthritis patients
  1. Tez No: 573935
  2. Yazar: TUĞÇE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Aksiyal spondiloartritli (axSpA) hastalarda radyografik durumunun fiziksel aktiviteye katılım üzerine rol oynayıp oynamadığı bilinmemektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, axSpA hastalarının fiziksel aktivite düzeylerini radyografik duruma göre karşılaştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya 59 axSpA'lı hasta (39 radyografik, 20 non-radyografik) ve 39 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalar spinal mobilite (Bath Ankilozan Spondilit Metroloji Indeksi; BASMI), fonksiyonel durum (Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi; BASFI), hastalık aktivitesi (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivitesi İndeksi; BASDAI), yaşam kalitesi (Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire; ASQoL), duygudurum (Hastane Anksiyete ve Depresyon anketi; HAD), hareket korkusu (Tampa Kinezyofobi Ölçeği; TAMPA) ve fiziksel aktivite düzeyi açısından bir anket (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi; IPAQ) ve bir akselerometre (Actigraph wGT3X-BT) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Fiziksel özellikler (boy, kilo ve vücut kitle indeksi) tüm gruplarda, fonksiyonel durum, hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi ve duygusal durum axSpA gruplarında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: It is unknown, if the radiographic status of the axial spondyloarthritis (axSpA) patients plays a role in participating in physical activity. Therefore, the aim of the present study was to compare the physical activity levels of axSpA patients according to radiographic status. Method: Fifty-nine patients with axSpA (39 radiographic, 20 non-radiographic) and 39 healthy controls were included in the study. Patients were assessed regarding to spinal mobility (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index; BASMI), functional status (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index; BASFI), disease activity (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index; BASDAI), quality of life (Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire; ASQoL), emotional status (Hospital Anxiety and Depression Scale; HAD), fear of movement (The Tampa Scale for Kinesiophobia; TAMPA), and physical activity level by using a questionnaire (International Physical Activity Questionnaire; IPAQ) and an accelerometer (Actigraph wGT3X-BT). Results: Physical characteristics (height, weight, and body mass index), were similar in all groups, and functional status, disease activity, quality of life, and emotional status were similar in axSpA groups (p>0.05).