OE (açık-uç) rotor iplik makinasında bazı üretim parametrelerinin iplik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 57394
  2. Yazar: SUNAY ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRİYE ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada; rotor iplikçiliğinde kullanılan çeşitli tipteki açma silindiri, rotor ve iplik çıkış düzelerinin % 100 pamuk ve % 65 pamuk / %35 polyester iplikler üzerindeki etkileri incelenmiştir, ipliklerin elde edilmesinde Schlaflıorst Autocoro rotor iplik makinası kullanılmıştır. Ele alman faktörlerin etkisini incelemek amacıyla, ipliklere ait özellik ölçüm sonuçlan kullanılarak istatistiki analizler yapılmış ve bunların neticeleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada incelenen iplik özellikleri; mukavemet, uzama, düzgünsüzlük, çeşitli iplik hataları ve tüylülüktür. Yapılan bu çalışmanın neticesinde; incelenen faktörlerin, iki farklı hammaddenin kullanılmasıyla elde edilmiş ipliklere ait tüm özellikler üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Rotor iplikçiliği, %100 Pamuk, % 65 Pamuk / %35 Polyester, Açma silindiri tipi, Rotor tipi, İplik çıkış düzesi tipi, iplik özellikleri
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF EFFECTS OF SOME PRODUCTION PARAMETERS ON THE YARN PROPERTIES IN OE-ROTOR SPINNING MACHINE ABSTRACT In this study, the effects of opening roller types, rotor types and the navel types are examined on the resultant yarn properties of 100% cotton and 65% cotton / 35% poliester rotor yarns. During the study, Schlafhorst Autocoro rotor spinning machine is used. In order to determine the effects of the factors which are given above, the statistical analyses are carried out and discussed with respect to the yarn experimental results. Yarn tenacity, elongation, irregularity and IPI values are taken into consideration during the study. At the end of this study, a general conclusion is put forward that the resultant yarn properties are affected by the factors given above. Keywords : Rotor spinning, 100% Cotton, 65% Cotton / 35% Poliester, Openning Roller type, Rotor type, Navel type, Yarn properties