Patojen Bakteri Xanthomonas campestris pv. translucens veelisitörünün arpa bitkisinin Stoma davranışları üzerineetkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Pathogen Bacteria Xanthomonas campestris pv. translucens and its elicitor on stoma behaviors of Barley plants
  1. Tez No: 573949
  2. Yazar: AYTUNÇ YILDIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÜNYAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bitkiler virus, bakteri, protozoa, nematod, fungus gibi patojenik organizmaların ve çeşitli çevresel koşulların olumsuz etkilerine maruz kalmaktadırlar. Bitkiler de fiziksel bariyerlerin yanısıra, savunma peptidleri, antioksidanlar, sekonder metabolitler ve antimikrobiyal özellikteki proteinler ve Patojen ile İlişkili Moleküller Motifler (PAMP'in dahil olduğu çok sayıda savunma maddesine sahiplerdir. Ksantan sakızı, Xanthomonas bakterisinin ürettiği bir sekonder metabolit olup, çalışmamızda patojenite ile ilgisi araştırılmıştır. PAMPlar, bir aşı gibi, enfekte olan canlıya enfeksiyon benzeri yanıtlar verdirebilirler. Çalışmamızda, bakteri enfeksiyonu arpa yapraklarında kloroz ve nekroza neden olmuştur. Bakteri uygulaması sonucu salisik asit (SA), absisik asit (ABA) seviyelerinin ve hücrede hem bir radikal hem de ikincil haberci molekül olan nitrik oksit (NO) miktarlarının arttığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, Xanthomonas'ın ürettiği bir polisakkarit olan ksantan uygulamaları da konsantrasyona bağlı olarak artan bir şekilde bitkiler üzerinde benzer etkiler yaratmıştır. Ayrıca, perfüzyon tekniği ile bitki apoplastı içerisine çok küçük miktarda elisitörün ya da bakterinin enjekte edildiği ve anlık yanıtların izlenip kaydedildiği bir yöntem geliştirilmiş ve non-invazif metod ile bütünlüğü bozulmamış arpa bitkilerinde stoma hareketleri gözlenmiştir. Perfüzyonla ksantan uygulandığında stomaların kapanmasının bakteri uygulamasına göre geciktiği gözlenmiştir. Ksantan uygulaması, SA ve NO miktarında sadece bakteri uygulamasına göre daha az etkili olduğundan, stomaların kapanma uyartısının gecikmesine yol açmış olabilir. Bu bilgiler tez çalışmasında kullanılan ksantan'ın bir PAMP gibi davrandığı fikrini vermektedir. Biyolojik kontrol, yani bitki patojenleri ile mücadelede doğal antagonist organizmaların ve ürünlerinin kullanımı, pestisitlerin kullanımına doğal bir alternatif sunma konusunda gelecek vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Plants are exposed to the negative effects of various environmental conditions such as viruses, bacteria, protozoa, nematodes and fungi. In addition to physical barriers, plants also have large number of defense materials such as, defense peptides, antioxidants, secondary metabolites, antimicrobial proteins and pathogen associated molecular patterns (PAMP). Xanthan gum is a secondary metabolite produced by the Xanthomonas, its relation with pathogenicity was investigated in our study. PAMPs, like a vaccine, can produce infection-like responses on infected living beings. In our thesis study, bacterial infection caused chlorosis and necrosis on barley leaves. Bacteria infection has increased the levels of radical and secondary messenger molecule; nitric oxide (NO) along with hormones; salicylic acid (SA) and absisic acis (ABA). Xanthan, a polysaccharide produced by Xanthomonas, also produced similar effects on plants, depending on the concentration. Also, a small amount of elicitor or bacteria was injected into the plant apoplast by perfusion technique that makes us enable to record and monitor simultaneous responses of stomata during applications. When xanthan was applied by perfusion, the stoma closure was delayed in the plants which were treated with xanthan as compared to bacteria infected ones. Delayed stomatal response in xanthan treated plants might be related to lower SA and NO contents which were different from the bacteria infected plants. Informations suggests that Xanthan used in the thesis study behaves like a PAMP. The use of natural antagonist organisms and their products in the biological control of pathogens is promising alternative to the use of pesticides.