Simone de Beauvoir felsefesinde 'Öteki olarak kadın'
'Woman as other' in the philosphy of Simone de Beauvoir
- Tez No: 573965
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Simone de Beauvoir, 9 Ocak 1908'de Georges ve Françoise de Beauvoir çiftinin ilk çocukları olarak Paris'te dünyaya gelmiştir. Düşünürü günümüz düşünce dünyasında tanınan bir kadın yazar yapan en önemli yönü, şüphesiz kadın meselesine varoluşçu bir tarzda yaklaşması olmuştur. Bu çalışmada da özellikle Hegel ve Sartre'ın bilinç anlayışları irdelenmiş ve bu görüşlerin Beauvoir için cinslerarası ilişkilerde bir anlam ifade edip etmediği ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca Beauvoir'ın düşüncelerinin günümüz dünyasında ne denli geçerliliğini koruduğu da tartışılmıştır. Nihayetinde Beauvoir her daim kadını“ikinci cins”yapan düşünce yapısına karşı çıkmış ve bu anlamda kadın hareketi denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olmuştur. Zira o feminizmin de öncüleri arasında yer almaktadır. Kadına dair düşüncelerini ifade ederken Hegel'in“Efendi-Köle diyalektiği”ve Sartre'ın“bakış”kavramından yardım alan düşünüre göre; kadının toplumsal durumu verili bir kader olmakta ve cinslerarası ilişkilerde“ikinci cins”olmayı biraz da kadınlar kendileri istemektedir. Zira Beauvoir sadece ataerkil toplumsal yapıyı ve erkek cinsini eleştirmemiş, kadının da Sartrevari bir“kötü niyet”taşıdığını yani özgür olduğu gerçeğini bilinçli olarak yadsıdığını ifade etmiştir. Bu şekilde kadınlar bir 'Özne' olduklarını karşı tarafa tanıtacak herhangi bir çabaya da girmemektedir. Beauvoir'a göre kadınların en büyük talihsizliği kendilerine ait bir efsane/mit oluşturamamış olmalarıdır. Kadınlar ataerkil toplumsal düzende ya erkekle beraber anılmış ya da“ikinci cins”olarak yok sayılmışlardır.“Kadın doğulmaz, kadın olunur”ilkesini düşüncelerine temel yapan Beauvoir, söz konusu bu ilke ile“toplumsal cinsiyet”mefhumuna giden felsefi zemini de açmış bulunmaktadır. Kadın“ezeli bir öteki”olmaya mahkûm edilse de bu mahkûmiyetten kurtulmak nihayetinde onun elindedir. İnsan varoluşunun tek başına gerçekleştirilemeyeceğini düşündüğü içindir ki, kadını da tıpkı erkek cinsi gibi kamusal alanda söz sahibi olan bir“Özne”olarak düşleyen Beauvoir, 14 Nisan 1986'da Paris'te hayata veda etmiştir.
Özet (Çeviri)
Simone de Beauvoir was born in Paris on January 9, 1908 as the first children of Georges and Françoise de Beauvoir. The most important aspect of what makes the philosopher recognized in today's world of thought is undoubtedly his approach to the women problem in an existential way. In this study, the problem of women was discussed in Beauvoir's philosophy, which is influenced especially by Hegel and Sartre's understanding of consciousness, and the validity of Beauvoir's thoughts in today's world was examined. Beauvoir was always a philosopher who opposed the idea that made women are second sex and in this sense, he was one of the first names that came to mind when the women's movement was mentioned. Beauvoir, who was one of the pioneers of feminism, was inspired by Hegel's“Master-Slave dialectics”and Sartre's“concept of the Look”. According to him, the social situation of women is a given fate and some women want to be the second sex in inter-sex relations. Beauvoir did not only criticize the patriarchal social structure and the male gender, but also expressed that women have a Sartre-like bad faith that deliberately deny the fact that they are free. In this way, women have not made any effort to prove to the other party that they are a 'Subject'. According to Beauvoir, the greatest misfortune of women is that they have not been able to create a myth. Thus, in the patriarchal social order, women are eit her referred together with men or ignored as the“second sex”. Beauvoir, who made the principle of“women can not be born, become women”, a basis to his idea, has opened the philosophical ground that leads to the notion of public gender. Although the woman is condemned to be an eternal other, it is ultimately in her hands to get rid of this conviction. Because he thinks that human existence can not be realizedon his own, Beauvoir, who dreamt of woman as a subject who has a say in public space like the male sex, passed away in Paris on April 14, 1986.