Pay senedine etki eden makroekonomik faktörler: BİST 30 da faaliyet gösteren kamu bankaları ve özel bankalar üzerine ampirik bir uygulama
Macroeconomic faktors which are affecting share certificates:An empirical practi̇ce on public and private banks operating in BIST 30
  1. Tez No: 573967
  2. Yazar: ESAT ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ERDOĞAN YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Küreselleşme olgusundan etkilenen ve bu etkilenmeyle beraber değişen konulardan biri de bankacılık sektörünün yapısı ve bu sektörün etkilendiği alanlardır. Nitekim eski zamanlardan farklı olarak artık insanların daha çok yatırım yapacağı kurum/kuruluşlar olarak karşımıza çıkan sektörün etkilendiği faktörler de hem artmış hem de değişmiştir. Bu faktörler ile ilgili çok çalışma yapılmıştır. Ancak incelenen literatürdeki bazı çalışmalarda hangi faktörün bankaların pay senetlerini etkilediği noktasında kesin ve net bir fikir birliğinin olmadığı görülmüştür. Beş bölüm olarak gerçekleştirilen bu çalışmada BİST 30'da bulunan kamu bankaları ve özel bankaların pay senetleri, fiyat ortalamasını etkileyen makroekonomik faktörler; Augmented Dickey-Fuller (1981), Phillips-Perron (1988) birim kök testleri, Lee-Strazicich (2003) yapısal kırılmalı birim kök testi, Bai-Perron (2003) çoklu yapısal kırılma testi, Hatemi J-Roca (2014) asimetrik ve Balcılar vd. (2010) Bootstrap Rolling Window nedensellik testleri ile ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda genel olarak makroekonomik değişkenlerin, hem kamu bankaları hem de özel bankaların pay senetleri fiyat ortalamasını etkilediği ancak etkileme yönünün gerek değişken bazında gerekse kamu bankaları ve özel bankalar bazında değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the issues that affected by the phenomenon of globalization and which is affected by this phenomenon is the structure of the banking sector and the areas where this sector affected. As a matter of fact, unlike the old times the factors that the sector is faced with as people and institutions that people will invest in more have both increased and changed. Much work has been done regarding these factors. However, in some studies in the literature, if was seen that there is no clear and clear consensus on which factor affects the share certificates of banks. In this study, which was carried out in five sections, macroeconomic factors affecting the average price of shares of state banks and private banks in BIST 30 were analyzed with Augmented Dickey-Fuller (1981), Phillips-Perron (1988) unit root tests, Lee-Strazicich (2003) structural break unit root test, Bai-Perron (2003) multiple structural breaks test, Hatemi J-Roca (2014) Asymmetric and Balcılar et al. (2010) Bootstrap Rolling Window causality tests econometrically. As a result of the analyzes, lt is concluded that macroeconomic variables in general affect the price average of both the state banks and the private banks share certificates but the direction of the effect changes on a variable basis as well as on the basis of public banks and private banks.