Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının öğretmen geri bildirimleri ve özerklik desteği açısından incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
An investigation of secondary school students' attitudes towards science course in terms of teacher feedback and autonomy support: A mixed method study
- Tez No: 573977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KANADLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının öğretmenin geri bildirimleri ve özerklik desteği açısından incelenmesi ve öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarını etkileyen sınıf içi faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırma betimsel bir çalışma olup, tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında ise nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 öğretim yılında Mersin İli merkez ilçelerinde öğrenim görmekte olan ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Mersin İli merkez ilçelerinden küme örnekleme yöntemi yoluyla seçilmiş ortaokul 6, 7 ve 8. Sınıföğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutu için veri toplama aracı olarakGermann tarafından yapılan çalışmada kullanılan 5'li likert tipi ölçek temel alınarak hazırlanan ve bazı maddeleri (Ören, 2005) tarafından geliştirilen“Fen Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği”, Williams ve Deci (1996) tarafından geliştirilen Kanadlı ve Bağçeci (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Özerklik Desteği Ölçeği”ve Bunnet'in öğretmen geri bildirim ölçeğine göre Özkale (2018) tarafından oluşturulan“Öğretmen Geri Bildirim Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel boyutu için ise“Görüşme Formu”kullanılmıştır.Bu çalışmada toplanan nicel verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz ve parametrik testlerden çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının, algıladıkları özerklik desteğinin ve geri bildirimlerin belirlenmesinde frekans (f),yüzde (%),standartsapma (s)ve aritmetikortalama (X ̅)kullanılmıştır. Öğrencilerin algıladıkları özerklik desteğinin ve öğretmen geri bildirimlerinin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığını belirlemek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise tümevarımsal nitel analiz kullanılmıştır. Öğrencilerinfen bilimleri dersineyöneliktutumunuetkileyensınıfiçifaktörlerinbelirlenmesinde“GörüşmeFormu”aracılığıylatoplanannitel veriler QDA Miner programında içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu yöntemin güvenilir ve geçerli olması için Miles Huberman kodlayıcı güvenirliğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının yüksek olduğu, öğretmenlerin öğrencilerini yüksek düzeyde özerk olarak desteklediği tespit edilmiştir. Ayrıca fen bilimleri dersine yönelik tutum ile özerklik, pozitif geri bildirim, çaba odaklı geri bildirim ve yetenek temelli geri bildirim arasında pozitif yönlü bir ilişki varken; fen bilimleri dersine yönelik tutum ile negatif geri bildirim arasında negatif bir ilişki vardır. Nitel veri analiz sonuçlarına göre ise öğrenciler fen öğretmenleriyle iletişimlerinin iyi olduğu, fen dersini ve öğretmenlerini eğlenceli bulduklarını, öğretmenlerinin dersi güzel/akıcı anlattığını, matematiksel işlem içeren konularda zorlandıklarını ama fen dersini eğlenceli buldukları için sevdiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the attitudes of middle school 6th, 7th and 8th grade students towards science course in terms of teachers' feedback and autonomy support and to determine the factors affecting classroom attitudes towards science course.This research is a descriptive study and survey model is used. In the data collection, mixed research method was used in which quantitative and qualitative research methods were used together. The population of the study consists of secondary school students studying in the central districts of Mersin in the 2017-2018 academic year. The sample of the study consists of secondary, 6th, 7th and 8th grade students selected from the central districts of Mersin by cluster sampling method. In the quantitative dimension of the study“Science Course Attitude Scale”developed by Germann and adapted to Turkish by Ören (2005),“Autonomy Support Scale”developed by Williams and Deci (1996) and adapted to Turkish by Kanadlı and Bağçeci (2016) and Teacher Feedback Scale“ developed by Özkale (2018) according to Bunnet's teacher feedback scale were used.For the qualitative dimension, ”Interview Form“ was used.In this study, descriptive analysis and parametric tests, multiple regression analysis were used to analyze the collected quantitative data. Frequency (f), percentage (%), standard deviation (s) and arithmetic mean(X ̅)were used to determine students' attitudes towards science course, perceived autonomy support and feedback.Multiple regression analysis was used to determine whether students' perceived autonomy support and teacher feedback were a significant predictor of their attitudes towards science course.Inductive qualitative analysis was used in the analysis of qualitative data. Qualitative data collected through the ”Interview Form" were analyzed by content analysis method by QDA Miner Lite software in order to determine the factors affecting the students' attitude towards science course. For the reliability and validity of this method, Miles Huberman encoder reliability was used. As a result of the research, it was determined that students' attitudes towards science course were high and teachers supported their students autonomously. In addition, there is a positive relationship between attitude towards science course and autonomy, positive feedback, effort oriented feedback and talent based feedback; there is a negative relationship between attitude towards science course and negative feedback.According to the results of the qualitative data analysis, the students stated that they had good communication with science teachers, they found the science lesson and teachers entertaining, that the teachers told the lesson beautifully / fluently, that they had difficulty in mathematical subjects but they liked science lesson because they found it fun.