İdealizm-realizm sentezi ekseninde Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar
Syrian refugees in Turkey on the axis of idealism-realism synthesis
  1. Tez No: 573998
  2. Yazar: SERDAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
2010 yılından sonra Arap Baharı süreciyle ortaya çıkan problemler, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sorununun, kavramsal, hukuksal, teorik vb. birçok eksiğini de gün yüzüne çıkarmıştır. Sığınmacı, mülteci, göçmen vb. kavramsal unsurların birbirleriyle karıştırıldığı bu düzlemde, hataların ve eksikliklerin giderilmesi elzem olmuştur. Bu anlatımdaki en önemli unsur ise, sadece bu eksiklikleri gidermek değil, bu süreci eylemsel, hukuksal ve teorik yaklaşıma dayandırmak olmuştur. İlk bölümde teorik yaklaşımlar anlatılırken de görülecektir ki, sığınmacı ve mülteci konusu aslen teorik temele oturtulması gereken bir konudur. Bu konudan bahsederken, bu alana katkılar sağlayan uzmanların argümanlarına da değinilecektir. Bilindiği üzere, Türkiye'den Yunanistan'a, oradan da diğer Balkan ülkelerine (Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan vb.) geçen Suriyeli sığınmacılar birçok zorlukla başa çıkmak zorunda kalmıştır. Bu ülkelerin hemen hemen birçoğunda insan hakları ihlalleri meydana gelmiş, hem Avrupa Birliği'nin hem de diğer uluslararası kuruluşların, sığınmacı anlaşma ve kurallarına aykırılık teşkil eden eylemler içinde bulunduğu görülmüştür. Hem bu sorunları hem de İdealizm-Realizm sentezi (İrealist yaklaşım) ekseninde Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sorununu dikkate alarak, 2011 sonrası yaşanan, özellikle Türkiye-Balkanlar rotasında gerçekleşen bu durumları, analizler, hukuksal atıflar ve tarihsel süreç bağlamında değerlendirmek mantıklı olacaktır. Ayrıca, Türkiye'deki hukuksal ve tarihsel süreç de, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar temelinde ve Balkan ve Avrupa coğrafyasındaki sığınmacı ve mülteci olayları düzleminde anlatılacaktır. Kurdukları ve yaymaya çalıştıkları değerlere aykırılık teşkil eden eylem ve davranışlar içinde bulunan AB ve Balkan ülkelerinin, 1951 Cenevre Mülteci Sözleşmesi'ne aykırı eylemlerinden söz edilecek, yeni anlaşmaların, hangi koşullarda ve nasıl oluşturulması gerektiğinden bahsedilecektir. Kısacası, Suriyeli ve diğer sığınmacı ve mülteci sorununu çözmek için, yeni yaklaşımların, kurumların, oluşumların ve politikaların hayata geçirilmesi zorunlu olmuştur. Son bölümlerde bunlardan bahsedilecek, İrealist çözümler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The problems that emerged after 2010 during the Arab Spring has revealed a lot of conceptual, legal, theoretical and other shortcomings of asylum seeker and refugee issue. Due to confusion of such conceptual notions as asylum seeker, refugee, immigrant, etc., it becomes essential to eliminate errors and deficiencies and to place this process on operational, legal and theoretical basis. As it will be shown in the first theoretical chapter, where theoretical approaches will be analysed, the asylum seeker and refugee issue is a subject that has to be put on theoretical basis. During the analysis of the issue, the arguments of experts who made fundamental contributions to this field will be mentioned. It is generally known that Syrian asylum seekers, who were passing through Turkey to Greece and after to other Balkan countries (North Macedonia, Serbia, Bulgaria, Croatia, etc.), had to cope with many challenges. In most of these countries, human rights violations have occurred, and it became obvious that both the European Union and other international organizations were involved in actions that violate the agreements and rules for asylum seekers. Taking these issues and Syrian refugees problem in Turkey on the axis of Idealism-Realism synthesis (Irealist approach) in consideration, it will be logical to analyse the above mentioned problems which occurred after 2011 especially on the Balkan Route, in the context of legal references, historical process and performed analyses. In addition, the legal and historical process in Turkey will be described on the basis of events related to Syrian refugees in Turkey and asylum seekers and refugees in Europe and Balkans. It will be argued that the EU and Balkan states whose actions and behavior are in contradiction with values that they are trying to establish and spread, are violating the main principles established the 1951 Geneva Refugee Convention. Therefore, it will be discussed how, and under which conditions the new agreements should be formed. In short, to solve the Syrian and other asylum seekers and refugees problem new approaches, institutions, organizations, and policies are required. In the last chapters these questions will be addressed and Irealist solutions will be presented.