Vortioksetin'in insan plazmasındaki tayini için kemometrik olarak optimize edilmiş yeni bir HPLC yönteminin geliştirilmesi
Development of a new chemometrically optimized HPLC method for determination of vortioxetine in human plasma
  1. Tez No: 635756
  2. Yazar: NURANA RASHIDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU YENİCELİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Vortioksetin (VOR) yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren zihinsel bir hastalık olan majör depresyon bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır. Hem seratonin taşıyıcısının inhibisyonu, hem de reseptör aktivitesinin modülasyonu olacak şekilde çift etkiye sahip olması nedeniyle ilgi odağı olmaktadır. Bu tez çalışması sırasında deneysel tasarım yöntemi kullanılarak, VOR'in insan plazmasındaki tayini için yeni bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem sırasında Agilent Zorbax Eclipse Plus C18 (4,6 mm x 50 mm, 3,5µm partikül çapı) kolonu kullanılmıştır. Ön işlemlerden sonra iç standart (IS) olarak Klorpromazin (CLP) seçilmiştir. Hareketli faz olarak 30 mM fosfat tamponu (pH=3) ve ACN (65:35, h/h) karışımı kullanılmış, akış hızı 0,9 mL/dak , enjeksiyon hacmi 5 µL ve kolon sıcaklığı 35°C 'ye ayarlanmıştır. 230 nm dalga boyunda saptama yapılmıştır. VOR ve CLP için alıkonma zamanları sırasıyla 4,60 ve 3,63 dakika olarak bulunmuştur. Yöntemin doğrusallık aralığı 0,05-10 μg/mL, saptama ve tayin sınırları sırasıyla 0,004 μg/mL ve 0,013 μg/mL bulunmuştur. VOR insan plazmasındaki tayini için geliştirilen HPLC-DAD yöntemi ile % 100,1-103,9 aralığındaki geri kazanım ve %4'ten düşük bağıl standart sapma değerleri, yöntemin kesinliğini ve doğruluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vortioxetine (VOR) is used to treat major depression, a mental illness that causes significant reductions in quality of life. It is of interest as it has two effects both as inhibition of the serotonin transporter and modulation of receptor activity. During this thesis, using the experimental design method, HPLC method was developed for the determination of VOR in human plasma. During the method, the Agilent Zorbax Eclipse Plus C18 (4.6 mm x 50 mm, 3.5μm particles) column was used. Chlorpromazine (CLP) was chosen as the internal standard (IS) after pretreatment. As a mobile phase, a mixture of 30 mM phosphate buffer (pH=3) and ACN (65:35, h/h) was used. The flow rate of 0.9 mL/min, injection volume of 5 µL and column temperature set at 35° C were used. The detection was made at 230 nm. Retention times for VOR and CLP were 4.60 and 3.63 minutes, respectively. The linearity range of the method was 0.05-10 μg/mL, the limits of detection and quantification were 0.004 μg/mL and 0.013 μg/mL, respectively. With the HPLC-DAD method developed for the determination of VOR in human plasma, 100.1 to 103.9% recovery and less than 4% relative standard deviation values show the precision and accuracy of the method.