Kronik immobilizasyon stresine maruz bırakılan sıçanlarda vortioksetin, fluoksetin ve resveratrol tedavilerinin anksiyete, motor aktivite ve öğrenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of vortioxetine, fluoxetine and resveratrol treatments on anxiety, motor activity and learning functions in rats exposed to chronic immobilization stress
- Tez No: 556499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN OTO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çelik B. Kronik immobilizasyon stresine maruz bırakılan sıçanlarda vortioksetin, fluoksetin ve resveratrol tedavilerinin anksiyete, motor aktivite ve öğrenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması, Van YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakoloji Anabilim Dalı Yükseklisans Tezi, Van, 2019. Bu çalışma, kronik immobilizasyon stresine maruz bırakılan sıçanlarda vortioksetin, fluoksetin ve resveratrol tedavilerinin anksiyete, motor aktivite ve öğrenme üzerine etkilerini araştırmak için tasarlandı. Çalışmada 200 ± 20 g ağırlığında 72 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar, her grupta 8 adet olacak şekilde 9 gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol grubu, (strese maruz kalmadı) Grup 2: DMSO-çözücü grubu, strese maruz kalmadı. Grup 3: stres grubu, kronik immobilizasyon stresine maruz kaldı. Grup 4: Vortioksetin + stres grubu, sıçanlara stres uygulamasından 30 dakika önce 10 mg / kg / gün dozunda vortioksetin verildi. Grup 5: Fluoksetin + stres grubu, sıçanlara stres uygulamasından 30 dakika önce 10 mg / kg / gün dozunda fluoksetin verildi. Grup 6: Resveratrol + stres grubu, sıçanlara stres uygulamasından 30 dakika önce 100 mg / kg / gün dozunda resveratrol verildi. Grup 7: Vortioksetin (10 mg / kg / gün) + Resveratrol (100 mg / kg / gün) + stres grubu, sıçanlara stres uygulamasından 30 dakika önce vortioksetin ve resveratrol verildi. Grup 8: Fluoksetin (10 mg / kg / gün) + Resveratrol (100 mg / kg / gün) + stres grubu, sıçanlara stres uygulamasından 30 dakika önce fluoksetin ve resveratrol verildi. Grup 9: Vortioksetin (10 mg / kg / gün) + Fluoksetin (10 mg / kg / gün) + Resveratrol (100 mg / kg / gün) + stres grubu, sıçanlara stres uygulamasından 30 dakika önce vortioksetin, fluoksetin ve resveratrol verildi. Kronik immobilizasyon stresi uygulaması için hayvanlar 30 gün boyunca günde 60 dakika sabitleyici kafese konuldu. Yükseltilmiş artı-labirent (EPM) testinde açık kollarda harcanan zaman ve açık kollardaki girişlerin sayısı, normal kontrol grubuna göre stres kontrol grubunda anlamlı derecede düşüktü. Bu değerler tedavi gruplarında arttı. Morris water maze testinde kronik immobilizasyon stresi, platformu bulmak için gecikmeyi önemli ölçüde azalttı. Bu değerler tedavi gruplarında arttı. Rota rod testi sonuçlarının gerek grup içi, gerek gruplararası karşılaştırmalarında fark bulunamadı. Bu çalışmanın sonuçları; vortioksetin + fluoksetin + resveratrol kombinasyonunun, bu ilaçların yalnız uygulanmalarına göre daha iyi anksiyolitik etkiler gösterebileceğini; vortioksetin veya fluoksetine bağlı gelişebilecek öğrenme - bellek kayıplarının tedavi protokolüne resveratrol ilavesi ile engellenebileceğini göstermektedir. Önümüzdeki çalışmalarda sonuçlarımızın moleküler temellerinin aydınlatılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Celik B, The comparison of the effects of vortioxetine, fluoxetine and resveratrol treatments on anxiety, motor activity and learning functions in rats exposed to chronic immobilization stress, Van YYU Health Sciences Institute, Department of Pharmacology, Master of Science Thesis, Van, 2019. This study was designed to investigate the effects of vortioxetine, fluoxetine and resveratrol on anxiety, motor activity and learning in rats exposed to chronic immobilization stress. Seventy two Wistar male rats average weight of 200 ± 20 g were used in this study. The animals were divided into 9 groups of 8 rats each group. Group 1: control group, was not exposed to stress. Group 2: DMSO-solvent group, was not exposed to stress. Group 3: stress group, was exposed to chronic immobilization stress. Group 4: Vortioxetine + stress group, rats were given 10 mg/kg /day vortioxetine 30 minutes before the stress application. Group 5: Fluoxetine + stress group, rats were given 10 mg/kg /day fluoxetine 30 minutes before the stress application. Group 6: Resveratrol + stress group, rats were given 100 mg/kg /day resveratrol 30 minutes before the stress application. Group 7: Vortioxetine (10 mg/kg/day) + Resveratrol (100 mg/kg/gün) + stress group, rats were given vortioxetine and resveratrol 30 minutes before the stress application. Group 8: Fluoxetine (10 mg/kg/day) + Resveratrol (100 mg/kg/gün) + stress group, rats were given fluoxetine and resveratrol 30 minutes before the stress application. Group 9: Vortioxetine (10 mg/kg/day) + Fluoxetine (10 mg/kg/day) + Resveratrol (100 mg/kg/gün) + stress group, rats were given vortioxetine, fluoxetine and resveratrol 30 minutes before the stress application. For chronic immobilization stress application animals were put in restrainer 60 minute in day during 30 days. In elevated plus maze, time spent in open arms and number of entries in open arms were significantly low in stress control group when compared to normal control group. These values increased in treatment groups. In Morris water maze, chronic immobilization stress significantly reduced latency to find the platform. These values increased in treatment groups. There was no difference between the route rod test results in both group and between groups. The results of this study; that vortiooxetine + fluoxetine + resveratrol combination may have better anxiolytic effects compared to their administration alone; this study shows that vortioxetine or fluoxetine induced learning - memory loss can be prevented by adding resveratrol to treatment protocol. In the following studies, it is aimed to clarify the molecular basis of our results.