Kriyojel destek katısına kaliksaren immobilizasyonu ve protein iyon-değişim kromatografisinde sabit faz olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Calixarene immobilization on cryogel solid support and investigating the usability of the prepared stationary phases in protein ion-exchange chromatography
  1. Tez No: 574039
  2. Yazar: İDRİS GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; asidik fonksiyonel gruplar içeren bazı kaliks[4]aren türevleri (tetrakarboksilato kaliks[4]aren (CLX-COO), tetrasülfonato kaliks[4]aren (CLX-SO3) ve tetrafosfonato kaliks[4]aren (CLX-PO4)) kriyojel esaslı monolitik bir destek katısına (poly(2-hidroksietilmetakrilat)-co-glisidilmetakrilat, (PHEMA-GMA)) kimyasal yoldan immobilize edilmiştir. Karakterizasyondan sonra protein iyon-değişim kromatografisi şartlarındaki sabit faz özellikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Alıkonma özellikleri hem lineer hem de non-lineer kromatografi şartlarında incelenmiş ve bu amaçla çalışmalarda bazı model proteinler kullanılmıştır. Deneysel parametre olarak hareketli fazın pH değeri ve hareketli fazdaki tuz gradyentinin eğimi (β) çalışılmıştır. Aşırı yükleme şartlarında kaydedilen breakthrough eğrilerinden ise her bir sabit fazın Lys'ye karşı sergilediği dinamik adsorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. P-CLX-COO, P-CLX-SO3 ve P-CLX-PO4 sabit fazlarının Lys adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 130 mg/g, 260 mg/g ve 340 mg/g olarak bulunmuştur. Bu çalışma ile kaliksaren ve kriyojel kimyası ilk defa buluşturulmuş ve elde edilen malzemelerin protein iyon-değişim kromatografisindeki sabit faz potansiyelleri ilk defa kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, some calix[4]arene derivatives (i.e. tetracarboxylate calix[4]arene, CLX-COO, tetrasulfonate calix[4]arene, CLX-SO3, and tetraphosphonate calix[4]arene, CLX-PO4) were immobilized onto a monolithic cryogel support (i.e. poly(2-hydroksyethylmethacrilate-co-glycidyl methacrylate, P). After characterization, the stationary phase properties were studied in detail. Protein retention behavior was investigated under both linear and nonlinear chromatography conditions, and for this purpose, some model proteins were used. pH of the mobile phase and and gradient slope (β) for the salt concentration in the mobile phase were the experimental parameters studied. Dynamic adsorption capacities for the adsorption of Lys on each of the stationary phase was determined from the breakthrough curves recorded under overloading conditions. Lys adsorption capacities were found as 130 mg/g, 260 mg/g, and 340 mg/g, for P-CLX-COO, P-CLX-SO3, and P-CLX-PO4, respectively. Hence, calixarene and cryogel chemistries have been connected to each other for the first time through the present work, and the potential of the prepared materials as stationary phase in protein ion-exchange chromatography has been studied in detail for the first time.