Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda hayatı tehdit eden nedenleri öngörmede periferal perfüzyon indeksinin yerinin araştırılması
Investigation of the peripheral perfusion index in forecasting the causes threating life in patients with chest pain
  1. Tez No: 574040
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı acil servislerde sık başvuru sebeplerinden biri olup, sebepleri basit bir kas ağrısından, ölümle sonuçlanabilecek akut miyokart enfarktüsüne kadar geniş bir yelpazede yer alır. Bu nedenle, hastaların triajı önemlidir. Akut koroner sendrom, pulmoner emboli, aort diseksiyonu gibi ciddi durumlarda hayati bulgular (tansiyon, nabız, ateş, oksijen saturasyon) hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Sempatik sistem aktive olur ve uç organ dolaşımı azalır. Oluşan bu kan akımının azalması, kılcal damarlarda dolaşım halindeki kan ile durgun haldeki kanın oranı olan periferal perfüzyon indeksi (PPI) ile gösterilebilir. Bu çalışmanın amacı, göğüs ağrısının hayatı tehdit eden nedenlerini öngörmede periferal perfüzyon indeksinin ne ölçüde kullanılabileceğini araştırmaktır. Yöntem: 136 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar cinsiyet, yaş, acil servise geliş şekli, ağrı puanlaması, göğüs ağrısı tipi, bilinen kronik hastalıkları ve sigara kullanım durumuna göre gruplandırıldı ve başvurudaki hayati veriler, PPI değeri, troponin değeri, kesin tanı, acil servis ve hastaneye yatanların sonlanımları (taburculuk, eksitus) çalışma formuna işlendi. İşlenen veriler PPI ile karşılaştırıldı. Verilerin sunumunda sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum değerleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Chest pain is one of the most common reasons for admission to the emergency departmentand has a widerange of causes, ranging from simple muscle pain to acute myocardial infarction that can result in death. Therefore, the triage of these patients is important. In severe cases such as acute coronary syndrome, pulmonary embolism, aortic dissection, vital signs (blood pressure, pulse, fever, oxygen saturation) deteriorate rapidly. End organ circulation decreases as the sympathetic system is activated. Peripheral perfusion index (PPI), which is the ratio of blood coming to the capillaries to the remaining blood in the capillaries, may show this decrease in blood flow. The aim of this study is to investigate the usefulness of the peripheral perfusion index in predicting the life-threatening causes of chestpain. Methods: 136 patients were included in the study. Patients were grouped according to gender, age, type of admission to the emergency department, pain rating, type of chestpain, known chronic diseases and smoking status. The processed data were compared with PPI. Number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values ​​were used in the presentation of the data.