Hümik asit katkılı kriyojel disklere pestisit adsorpsiyonu
Pesticide adsorption to humic acid-incorporated cryogel discs
  1. Tez No: 712815
  2. Yazar: MELİS DEMİRKAPLAN KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, hümik asit (HA) katkılı Poli(2-hidroksietilmetakrilat) (PHEMA) kriyojel disklerine (PHEMA-HA) pestisit immobilizasyonunun kinetiği incelenmiştir. Model bileşik olarak, suda iyi bir çözünme özelliği sergileyen Himeksazol (Hymexazol; Hym) seçilmiştir. Nötral pH'da elde edilen adsorpsiyon kinetik verileri çok kapsamlı bir modellemeye tabi tutulmuş ve adsorpsiyon kinetiğinin doğası irdelenmiştir. Çalışılan kinetik modelleri arasında en iyi model uyumu Yalancı-Birinci Mertebeden kinetik model (PFO) ve Karma-Mertebe (MO) kinetik model ile elde edilmiştir. Bu durum, PHEMA-HA disklerine Hym'nin başlıca fiziksel etkileşmeler üzerinden adsorbe olduğunu düşündürmüştür. İyi uyum sağlayan kinetik modellerin deneysel verilere uyumunda kullanılan model parametrelerinden qe değeri, deneysel olarak gözlenen 120 mg/g değerine yakın bulunmuştur (PFO için 110 mg/g ve MO için 120 mg/g). Ulaşılan sonuçlar, adsorpsiyon kinetiğini kontrol eden aşamanın difüzyondan ziyade adsorpsiyon aşaması olduğunu göstermiştir. Hym'nin PHEMA-HA disklerine adsorpsiyonu başlıca fiziksel etkileşmelere atfedilmiştir. Elde edilen sonuçların, HA esaslı kriyojellerin pestisit immobilizasyonunda destek malzemesi olarak kullanılabilirliği noktasında faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the kinetics of pesticide immobilization on humic acid (HA)-incorporated Poly(2-hydroxyethylmethacrylate) (PHEMA) cryogel discs (PHEMA-HA) were investigated. Hymexazol (Hym) was chosen as the model compound, which exhibits good water solubility. Adsorption kinetic data obtained at neutral pH were subjected to a comprehensive modeling and the nature of adsorption kinetics was examined. Among the studied kinetic models, the best model fit was obtained with the Pseudo-First Order Kinetic Model (PFO) and Mixed-Order Kinetic Model (MO). This suggested that Hym was adsorbed to PHEMA-HA disks mainly through physical interactions. The model parameter qe was found to be very close to the experimentally obtained value of 120 mg/g (110 mg/g for PFO and 120 mg/g for MO). The obtained results showed that the rate-controlling step is adsorption rather than diffusion. Hym adsorption to PHEMA-HA discs was mainly attributed to physical interactions. The results obtained are believed to be useful to evaluate the usability of PHEMA-HA as a support material in pesticide immobilization.