Lot sizing with perishable items
Çabuk Bozulan Ürünler İçin Kafile Büyüklendirme
  1. Tez No: 574045
  2. Yazar: NAZLICAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE YAMAN PATERNOTTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada çabuk bozulan ürünler için kafile büyüklendirme problemi incelenmiştir. Çabuk bozulan ürünlerin belirgin ve sabit raf ömrüne sahip olduğu kabul edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında talebin de bilindiği kabul edilmiştir. Bu problem için çokyüzlü çözümleme yapılmış ve doğrusal programlama gevşetmesini güçlendirmek için geçerli eşitsizlikler formüle edilmiştir. Geçerli eşitsizlikler için ayrıştırma algoritması geliştirilmiş ve problem dal-kesi algoritması kullanılarak çözülmüştür. Geçerli eşitsizliklerin etkisini ölçmek için deneysel çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise talebin belirsiz oldugu durum icin çok aşamalı rassal programlama problemi ele alınmıştır. İlk kısımda bulunan geçerli eşitsizlikler rassal problem için de kullanılmış ve deneysel çalışma ile test edilmiştir. Planlama dönemi sayısı arttıkça rassal problemin boyutu üssel olarak artmaktadır. Büyük boyutlu çözülmesi zor problemler senaryo grupları üzerinden ayrıştırılmış ve daha küçük boyutta problemler elde edilmiştir. Küçük boyutlu problemler çözülerek asıl problem için alt ve üst sınırlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We address the uncapacitated lot sizing problem for a perishable item that has a deterministic and fixed lifetime. In the first part of the study, we assume that the demand is also deterministic. We conduct a polyhedral analysis and derive valid inequalities to strengthen the LP relaxation. We develop a separation algorithm for the valid inequalities and propose a branch and cut algorithm to solve the problem. We conduct a computational study to test the effectiveness of the valid inequalities. In the second part, we study the multistage stochastic version of the problem where the demand is uncertain. We use the valid inequalities we found for the deterministic problem to strengthen the LP relaxation of the stochastic problem and test their effectiveness. As the size of the stochastic model grows exponentially in the number of periods, we also implement a decomposition method based on scenario grouping to obtain lower and upper bounds.