Ankara ilinde bulunan köprülü kavşakların trafik kazalarını azaltma yönündeki etkileri
The effects of the interchanges on decreasing traffic accidents in Ankara city
  1. Tez No: 165807
  2. Yazar: İBRAHİM İÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ANKARA İLİNDE BULUNAN KOPRULU KAVŞAKLARIN TRAFİK KAZALARINI AZALTMA YÖNÜNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim İÇER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada ülkemiz açısından son derece önemli olan trafik kazalarının azaltılmasına katkıda bulunacak,köprülü kavşakların etkileri araştırılmıştır. 01/01/2003-01/11/2004 tarihleri arasında yaklaşık 2 yıllık periyotta Ankara ilinde bulunan İstanbul yolu çiftlik kavşağı, Konya yolu çiftlik kavşağı ve Siteler kavşağında meydana gelen 509 kaza ve bu kazalarda etken olan sürücülerin öğrenim durumları,sürücü belgeleri ve kusur sebepleri incelenmiştir.Kazaların aylara,günlere ve saatlere göre dağdım tespitleri yapılmıştır.Kavşaklarda köprülü kavşakların yapılmadan önceki ve sonraki kaza durum karşılaştırmaları yapılmıştır. Bilim Kodu : 626.11.00 Anahtar Kelimeler : Köprülü Kavşak, Kaza, Şehir İçi Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
İİ THE EFFECTS OF THE INTERCHANGES ON DECREASING TRAFFIC ACCIDENTS IN ANKARA CITY Ibrahim İÇER (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this study, the effects of the interchanges were studied, which is crucial for our country, and will contribute to decrease the rate of the traffic accidents. During a two-year-period from 01/01/2003 to 01/11/2004, 509 traffic accidents occurred on Istanbul road Çiflik interchanges, Konya road Çiflik interchanges, and Siteler interchanges in Ankara were studied. Also in this study, the drivers', causing the accidents, education, their driving licenses, and their faults were investigated. According to the months, days, and hours, the occurring rate of the traffic accidents were determined. The rate of the traffic accidents which was occurred before the constructing of the interchanges was compared with the accidents occurred after the building of the interchanges. Science Code Keywords Page Number Adviser 626.11.00 Interchanges,accident,city center 87 Assit. Prof. Dr. Adnan SÖZEN