Ergenlerde kişilik bozukluklarının görülme sıklığı ve erken dönem uyumsuz şemaların kişilik bozukluklarını yordayıcı etkilerinin incelenmesi
The prevalence of personal disorders in adolescents and the investigation of the predictor effects of personal disorders of the early maladaptive schemas
- Tez No: 574061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada, ergenlerde kişilik bozukluklarının olası görülme sıklık oranlarını tespit etmek ve etiyolojisine yönelik olarak erken dönem uyumsuz şemalar ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Amaçlara yönelik olarak Demografik Bilgi Formu, Ergenler İçin Psikolojik Bozukluklar Envanteri Kişilik Bozuklukları Formu ve Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde 3 ilçede, 9 ortaöğretim kurumunda yer alan 14-18 yaş arası 520 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda ergenlerde kişilik bozuklukları olası görülme sıklık oranı %23,27 olarak belirlenmiştir. Her bir kişilik bozukluğu için olası görülme sıklık oranları %3,3 ile %5,4 arasında değişim göstermiştir. Tüm erken dönem uyumsuz şemalarının kişilik bozukluklukları ile anlamlı derecede ilişkili bulunduğu ve erken dönem uyumsuz şemalarının kişilik bozuklukluklarını %22 ila %53,4 aralığındaki değişik oranlarda yordama gücüne sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the incidence rates of personality disorders in adolescents and to investigate its relationship with early maladaptive schemas for the etiology. Demographic Information Form, Psychological Disorders Inventory for Adolescents Personality Disorders Form and Young Schema Scale Short Form-3 were used for the purposes. The sample of the study consists of 520 students between the ages of 14 and 18 in 9 secondary schools in 3 districts in Istanbul in 2018-2019 academic year. As a result of the study, the incidence of personality disorders in adolescents was found to be 23.27%. The incidence rates for each personality disorder ranged from 3.3% to 5.4%. It was found that all early maladaptive schemas were significantly associated with personality disorders, and early maladaptive schemas were predictive of personality disorders at varying rates from 22 % to 53.4%.