Örgütsel imajın örgütsel bağlılık ve performansa etkisi: Üniversite çalışanları üzerine bir inceleme
The effect of organizational image on organizational commitment and performance: An investigation on university employees
- Tez No: 574069
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite çalışanlarının örgütsel imaj algılarının örgütsel bağlılık ve performans düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 akademik yılında İstanbul ilinde yer alan iki devlet ve iki vakıf üniversitelerinde tam zamanlı olarak çalışan akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına anket formu aracılığı ile 316 üniversite çalışanından veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Örgütsel İmaj Ölçeği, Bireysel Performans Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde betimsel istatistikler, Bağımsız Grup t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite çalışanlarının örgütsel imaj algıları ile örgütsel bağlılık ve iş performansı düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların örgütsel imaj algılarının demografik değişkenlere göre farklılık göstermediği görülmüştür. Örgütsel bağlılık düzeylerinin ise medeni durum, eğitim durumu, üniversite türü, çalışma süreleri ve kadro türüne göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Üniversite çalışanlarının performans düzeylerinin ise sadece medeni duruma göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of university employees' perception of organizational image on organizational commitment and performance. The universe of this study consists of academic and administrative staff working full time in, two state and two foundation universities in Istanbul in the 2018-2019 academic year. Data were collected from 316 university employees using a questionnaire. Data collection tools of this research are Demographic Information Form, Organizational Image Scale, Individual Performance Scale and Organizational Commitment Scale. In the process of data analysis, descriptive statistics, Independent Group t-Test, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis techniques were used. According to the results of the research, there is a positive relationship between organizational image perception and organizational commitment and job performance levels of university employees. The participants' perceptions of organizational image did not differ according to demographic variables. It was determined that organizational commitment levels differed according to marital status, education level, university type, working time and staff type. It was found that the performance levels of university employees differed only according to marital status.