Örgütsel bağlılığa etki eden faktörler ve örgütsel bağlılık ile işten ayrılma eğilimi ilişkisi üzerine bir araştırma
A Research about the factors which affect organizational commitment and the relationship between organizational commitment and intention to leave
  1. Tez No: 140589
  2. Yazar: PINAR BELKIS ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
IV ÖZET Araştırmanın amacı kişisel, kişilerarası, örgütsel ve işe dair faktörlerin iş yerindeki tutumlara yani iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkisini ve örgütsel bağlılığın işten ayrılma eğilimine etkisini ortaya koyacak bir modeli oluşturmak ve test etmektir. Faktörler arasındaki ilişkileri empirik olarak test edebilmek için oluşturulan model ile ilgili araştırma soruları oluşturulmuştur. Araştırmada ele alınan faktörler; yönetici çalışan ilişkisi, beklenti karşılanma oranı, örgütün imajı, işin toplumsal statüsü, adalet algısı, kişisel performans, örgütsel destek algısı, dahil olma dışlanmama algısı, demografik özellikler, örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma eğilimidir. Teorik modelde; işten ayrılma eğilimine etki eden faktörler olarak örgütsel bağlılık ve iş tatminini ; örgütsel bağlılığa etki eden faktörler olarak da diğer belirtilen faktörleri ve iş tatmini ele alınmıştır. Model SPSS programında lineer regresyon analizi uygulanarak değerlendirilmiştir. Buna göre; İşten ayrılma eğilimine etki eden faktörler; örgütsel bağlılık, iş tatmini, performans, beklenti karşılanma oranı, işin toplumsal statüsü ve örgütsel destek algısıdır. Örgütsel bağlılığa etki eden faktörler olarak örgütün imajı, dahil olma dışlanmama algısı, performans ve örgütsel destek algısı ortaya çıkmıştır. İş tatminine etki eden faktörler ise; beklenti karşılanma oranı, örgütün imajı, yönetici-çalişan ilişkisi, işin toplumsal statüsü ve dahil olma dışlanmama algısı olarak görülmüştür. Sonuçlarda şaşırtıcı olan performansın örgütsel bağlılığı negatif etkilemesi ile beklenti karşılanma oranı ve işin toplumsal statüsünün beklenenin aksine işten ayrılma eğilimini pozitif etkilemesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the research is to form an4 test a model that will show the effect of personal, interpersonal, organizational, and job related factors on workplace attitudes, like job satisfaction and organizational commitment, and the effect of organizational commitment on the intention to quit. To be able to test Empirically the relationship between these factors, research questions have been formed related to the model. The factors which have been studied in the research are; leader-member exchange, met expectations, organizational image, job image, fairness perception, performance, organizational support perception, inclusion- nonexclusion perception, demographics, organizational commitment, job satisfaction, and intention to quit. In the theoretical model; the factors which effect intention to quit are organizational commitment and job satisfaction; the factors which affect organizational commitment are the other above mentioned factors and job satisfaction. The model is tested by applying lineer regression analysis in SPSS program. According to the analysis results; The factors which affect the intention to quit are; organizational commitment, job satisfaction, performance, met expectations, job image, and organizational support perception. The factors which affect organizational commitment are found as; organizational image, inclusion-nonexclusion perception, performance, and organizational support perception. The factors which affect job satisfaction are seen as; met expectations, organizational image, leader-member exchange, job image, and inclusion-nonexclusion perception. The results that w can label as suprisihg are the negative impact of performance on the organizational commitment and the positive impacts of met expectations and job image on the intention {o quit.