Bilgisayar kontrollü iki eksenli bir oksijenle kesme tezgahı tasarımı ve imalatı
  1. Tez No: 57408
  2. Yazar: ÜMİT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
V ÖZET Bu çalışmada sayısal denetimli bir oksijenle metal1 kesme tezgahının tasarımı ve unulaü gerçekleştirilmiştir, likseıı açıklıkları 1.7U x 1.05 in ulan tezgah üzerinde eksenlerin sürülmesi için iki adet adım motoru kullanılmıştır. Çeşitli profıllerdeki saç plakaların geliştilen bilgisayar destekli oksijenle kesme tezgahında kesilebilmesi için işlem sırası şu şekildedir: Kesilecek parça geometrisi geliştirilen program yardımıyla önce bilgisayar ekranına çizilir ve bir veri dosyası olarak saklanır. Tezgahta bu parça imal edilmek istendiğinde, bu dosyadaki koordinat verileri çizimdeki sırasına uygun olarak paralel port üzerinden motorlara gönderilir ve kesme işlemi gerçekleştirilir. Kesme için gerekli işlemlere başlamadan önce orijin noktasını (makina başlangıç noktası) belirlemek üzere motorların, eksen başlangıçlarına yerleştirilmiş limit anahtarlarına hareketi sağlanmış ve bu sinyal bilgisayarın seri portu kullanılarak bilgisayara geri beslenmiştir. Kesme işlemi esnasında adım motorlarının çalıştırılması yarım adıım çalıştırma prensibine göre gerçekleştirilmiştir. Sayısal denetim kısmının dışında, tezgahın imal edilebilirlik ve gerekli hassasiyet değeri göz önünde bulundurularak tasarımı yapılmış ve mekanik elemanların imalatı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, a computer numerical controlled oxy-acclylene cutting machine is designed and manufactured using two stepper motor for the axis length 1.70 x 1.65 m. A drawing for the shape of the component to be cut has been prepared with the software which is developed in Quick Basic programming language. After drawing the shape, if the component is required to be produced, the co-ordinate values in the File will be send to the motor using the parallel port to perform the necessary movement. Before the beginning of this procedure, the motors need to know where the machine home position is. For this purpose, two limit switchs are accommodated at the beginning of the axis and motor movements are achieved onto these switchs at the beginning of the cutting procedure. These signals are fed back to the computer via the serial port. Operation of the stepper motors is achieved in half step operating mode. Design of the machine is also considered in this study. By using our workshop possibilities, the necessary accuracy requirements are considered with the minimum total cost, and the mechanical components are designed and manufactured.