Bilgisayar kontrollü dik işlem tezgahı tasarımı ve uygulaması
Design and application of a computer controlled vertical milling machine
- Tez No: 243811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalısmasında, üniversitede bulunmakta olan eski bir CNC tezgahı, iki adet servomotorun eklenmesiyle modernize edilerek, iki eksenli bir dik isleme tezgahı halinegetirilmistir. Projede, Siemens'in Simotion D425 adlı servo motor kontrol ünitesi, buüniteye bağlı iki adet CUA31 servo güç yükselticisi ve iki adet servo motor kullanılmıstır.Bu ürünün dik islem tezgahı seklinde çalısabilmesi için, motorları kontrol etmektekullanılan Siemens Scout adlı programın içerisinde yer alan Structured Text adlıprogramlama dilinde, temel hareket fonksiyonları tanımlanmıstır. Visual Basicprogramlama dilinde gelistirilen bir yazılımla, G kodu tarzında verilen sekil komutları,temel hareket fonksiyonlarını çağıran Structured Text programlarına dönüstürülmüstür. Buüretilen Structured Text programlarının Siemens Scout içerisinde çalıstırılmasıyla, istenilensekillerin isletilmesi sağlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an old CNC vertical milling machine have been modernized into a twoaxis milling machine, with the addition of two servo motors. A servo-motor control unitcalled Siemens Simotion D425, two CUA31 servo power amplifier units that connected tothe control unit and two servo motors have been used in this project. To make this unitwork as a vertical milling machine, basic movement functions have been defined inStructured Text language, which is one of the supported languages of the motor controllersoftware called Siemens Scout. A Visual Basic software has been developed to convert Gcode styled shape commands to Structured Text programs which call the defined basicmovement functions. When executed in Siemens Scout, these generated Structured Textprograms operate the desired shapes.