Mevcut yapıların depreme karşı güçlendirilmesi
Retrofit of existing structures towards to earthquakes
- Tez No: 244175
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik yeniden düzenlenerek, 2007 yılı içinde yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde daha önce herhangi bir düzenleme altına alınmayan Mevcut Binaların Değerlendirilmesi ve Güçlendirilmesi konusu yeni yönetmeliğe Bölüm 7 olarak eklenmiştir. Deprem Yönetmeliğine eklenen bu bölüm ile mevcut binaların deprem performansı bakımından yeterliliği ve çıkan sonuçlara göre güçlendirme esasları belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında değişik yapı analiz programlarının hesap sonuçlarının geçerliliği uluslararası çevrelerce kabul gören ETABS yapı analiz programının verdiği sonuçlarla karşılaştırılmış ve Deprem Yönetmeliğine ne kadar uyumlu oldukları tespit edilmiştir. Çalışma sonunda Adana ili Ceyhan ilçesinde bulunan bir okul yapısının güçlendirme projesi Deprem Yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The new Regulations of the Structures Under Seismic Zones is rearranged and published in year 2007. The ?Evaluation and Retrofit of the Existing Structures? issue which was never regulated in our country before is now exist as Chapter 7 in the new regulation. With this chapter, the sufficiency of the existing buildings in terms of earthquake performance and retrofitting criteria depending on the performance are determined. In this thesis, the results of different analysis programs are compared with the ETABS structural analysis program which were approved by international zones and their accordance with new Regulations of the Structures Under Seismic Zones is determined. At the end of this study, retrofitting project of a school structure is prepared in accordance with the new Regulations of the Structures Under Seismic Zones.