Eğitim hizmetlerinin sunumunda ve finansmanında yeni gelişmeler: Türkiye ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin karşılaştırılması
New developments in presentation and financing of the educational services: Comparison of Turkey and some Europe Union countries
  1. Tez No: 574117
  2. Yazar: EMRE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Maliye, İşletme, Education and Training, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Eğitim, hayatın ilk anından son anına kadar süren devamlı ve önemli bir süreçtir. Eğitim gören bireyler hem kendilerine hem de çevrelerine faydalı olurlar. Eğitimin bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi, pozitif dışsallık özelliğidir. Devletler, bu alanda çeşitli hizmetler sunmakta ve bu hizmetlerin devamlılığını sağlayabilmek adına çeşitli finans kaynakları yaratmaya çalışmaktadır. Küreselleşme ile tüm dünyada eğitim hizmetlerinin sunumunda ve finansmanında yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Eğitimin yarı kamusal mal olmasından dolayı, bu alanda devlet ile birlikte özel sektör de pay sahibidir. Eğitim alanında özel sektörün payının gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Türkiye' de de benzer bir durum söz konusudur. Avrupa Birliği üyesi ülkeler olan Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Fransa ve Almanya eğitim alanında kendilerine has özellikleri itibariyle, çalışmamız kapsamına alınmıştır. Son olarak bu ülkelerin eğitim konusunda Türkiye ile aralarındaki benzerliklere ve farklılıklara değinilmiştir. Çalışma sonucunda eğitim hizmetlerinin gelişimine katkı sağlayacak hususlar belirlenmiştir. Eğitim hizmetlerinin sunumunun iyileşmesi ve finans kaynaklarının çeşitlenmesi konusu önemsenmiştir. Bu alanda Türkiye için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is a continuous and important process that carries on from the beginning till the end of life. Educated individuals are benefitcial both for themselves and their environment. Positive externality characteristic of education is the most important reason of why education is so important. Goverments offer various services in this area and try to create various financial sources to ensure the continuum of these services. With globalization, there are new developments in the presentation and financing of education services all over the world. Due to the fact that education is a semi-public property, the private sector has a share in this area with the state. It is observed that the share of the private sector in education has increased day by day. European Union member countries which are Finland, Greece, Netherlands, France and Germany have been included in our study, in terms of their specific characteristics in the field of education. Finally, the similarities and differences in education between these countries and Turkey are discussed. As a result of the study, the issues that will contribute to the development of educational services were determined. Improvement of the provision of educational services and diversification of financial resources were considered. Recommendations for Turkey in this field is presented.