İbn Atiyye'nin tefsirinde Hz. Peygamber'e yönelik hitapları ele alış biçimi
A study on Ibn ʿAṭiyya's exegesis with special focus on the addressings the prophet
- Tez No: 574127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÖZELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmamız Kur'an'da Hz. Peygamber'e yönelik hitapların muhatabına ve muhtevasına ilişkindir. Çalışmamızın amacı İbn ʿAṭıyye tefsirinin bu hitapları ele alışındaki farklılığı ortaya koymaktır. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'an'da Hz. Peygamber'e yönelik bazı Mekkī hitapların muhatabına ve muhtevasına dair incelemeler yer almaktadır. Bu hitapların el-Muḥarraru'l-Vecīz, Tefsīru Muḳātil, Cāmiʿu'l-Beyān, el-Vaṣīṭ, el-Keşşāf kaynaklarında yer alan yorum biçimlerine yer verilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde Kur'an'da Hz. Peygamber'e yönelik bazı Medenī hitapların muhatabına ve muhtevasına ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır. Medenī hitaplar da İbn ʿAṭıyye'nin tefsiri merkeze alınarak, Tefsīru Muḳātil, Cāmiʿu'l-Beyān, el-Vaṣīṭ ve el-Keşşāf kaynaklarında yer alan yorumlar çerçevesinde incelenmiştir. Elde edilen tespitler doğrultusunda İbn ʿAṭıyye'nin yorumsama biçimini ve Hz. Peygamber'e yönelik hitap ifadelerinin yorumlarını kapsayan bir inceleme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the content and interlocutor in the verses of Qur'an which directed to the Prophet. Our study aims to exhibit the difference in the interpretation of Ibn ʿAṭiyya. Our research is composed of introduction and two chapters. The first chapter, related to the Meccan verses of the Qurʾān, determines the words and expressions which directed to the Prophet, that have been researched in al-Muḥarrar al-Wajīz, Tafsīru Muqātil, Jāmiʿ al-Bayān, al-Waṣīṭ, al-Kashshāf. The second chapter, related to the Madīnan verses of the Qurʾān, investigates the words and expressions which directed to the Prophet, that also have been researched in al-Muḥarrar al-Wajīz, Tafsīru Muqātil, Jāmiʿ al-Bayān, al-Waṣīṭ, al-Kashshāf. In accordance with the findings, a synthesis is presented, which includes the interpretation way of Ibn ʿAṭiyya and the exegesis of expressions which directed to the Prophet.