Özel öğretim kurumları eğitim öğretim desteği hakkında veli görüşleri
Parents opinions about education incentive policy which is given for private schools
  1. Tez No: 574134
  2. Yazar: NAİLE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÇINKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim öğretim desteği uygulamasına yönelik veli görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara merkez ilçelerindeki özel öğretim kurumlarında öğrenim görüp eğitim öğretim desteğinden faydalanan çocuğu ya da çocukları olan 20 veli oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden“durum çalışması”yapılmış ayrıca“amaçlı örnekleme”tercih edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda velilerin özel okul seçiminde, öğretmen kalitesi, sınıf mevcutları, okulun başarısı, okulun fiziki koşulları ve eğitim öğretim desteği gibi unsurların etki ettiğini görülmüştür. Velilere göre eğitim öğretim desteği sayesinde çocuklar iyi okullarda kaliteli eğitim görme imkânı elde etmekte ve eğitim öğretim desteği aileye maddi kolaylık sağlamaktadır. Veliler eğitim öğretim desteğine başvuru sürecinde ailelerin gelir düzeyi ile ilgili yanlış/eksik beyanda bulunulduğunu, uygulamanın ihtiyacı olanla olmayanı ayırt etmediğini ve sunulan belgelerle ilgili gerekli araştırma yapılmadığını belirtmiştir. Veliler eğitim öğretim desteği kapsamında verilen miktarın ve öğrenci seçiminde kullanılan kriterlerin yetersiz olduğunu ifade etmiştir. Veliler farklı gelir düzeyine sahip öğrenciler için aynı destek miktarının verilmemesi gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca veliler eğitim öğretim desteği kapsamında verilen miktarın alt sosyoekonomik düzeydeki aileleri, çocuklarını özel okula gönderme konusunda teşvik etmediğini ifade etmiştir. Araştırmada velilerin eğitim öğretim desteği uygulamasının kaldırılmasını istemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to find out parents' opinions about education incentive policy. The research group is consisted by 20 parents those have child or children who is studying in private schools and taking educational incentive and who is living in central districts of Ankara. In research case study is used from“qualitative research”. Furthermore“purposive sampling”is used in the research. In research semi- structured interview form, which is made by researcher, is used to gather information. According to research teacher quality, class size, school success, school's facilities, educational incentives are affecting parents' choices about private school. According to families children are getting the opportunity to have education in better schools and incentives are giving financial comfort to the families. The families remarked these there are lots of false or insufficent statements about families income level at the application process, application doesn't care who needs incentives and who doesn't and there is not enough investigation about documents which are given by families. Parents commonly stated amount of the giveb money as incentive is insufficient and criteria while choosing students is not well enough. Parents stated same amount of money shouldn't be given to families who has different income level and the amount of money which is given as educatinal incentive is not encouraging families which has low income level. At the end of the research it has been seen that most of the families don't want educatinal incentives abraogated.