Çamur tornası çıkışlı seramik heykel yapımı
Ceramic sculptures made by pottery wheel
  1. Tez No: 574143
  2. Yazar: MEHMET ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Seramik şekillendirme aracı olan“çamur tornası”ya da diğer adıyla“çömlekçi çarkı”el, ayak, ya da motor yardımı ile kendi ekseninde, merkez kaç kuvveti ile üzerindeki tablaya konulan kilin şekillendirilmesini sağlayan araçtır. Çamur tornası, yapılan kazılarda ilkel hali ile M.Ö. 5000 yılına kadar dayandığı görülmektedir. Özellikle L.Woolley kazılarında araba tekerleği buluntuları çarklı sistemin kullanıldığını kanıtlamaktadır. Çamur tornası geçmişte gündelik ihtiyaç malzemeleri yapmak için kullanılırken, süre gelen zaman zarfında seri üretim amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise çamur tornası, sanatsal objeler üretiminde ve heykel yapımında da kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çamur tornasında simetrik formlar üreterek oluşturulan birimlerin sonradan ekleme, kesme ve deforme edilmesi ile sanatsal alanda heykel yapımına olanak sağlamasının araştırılmasıdır. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çamur tornasının genel anlamlarıyla açıklanarak, tarihsel gelişimi üzerindeki yeri ve türlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde çamur tornasında şekillendirme yönteminin nasıl yapıldığı ve çamur tornasında heykel üreten sanatçıların çalışmaları örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise yapılan araştırma kapsamında literatür değerlendirilerek kişisel uygulamalar ile sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking part in ceramic art ,“Clay Wheel”or“pottery wheel”is a tool which can shape clay with the help of hand, foot or motor by centrifugal force. According to excavations primitive pottery wheels can be traced back to 5000 BC. Especially cart wheel which founds in L. Woolley excavations, prove the use of paddle system. Pottery wheel, while it was used to make daily necessities in the past, it started to be used for mass production in the course of time. Today, mud lathe is used in the production of artistic objects and sculpture. The aim of this study is to create sculpture in artistic field by adding, cutting and deforming the units formed by producing symmetrical forms on pottery wheel. This research consists of three parts. In the first chapter, the pottery wheel is explained in general terms, and its place on its historical development. In the second part, how the forming method is made in pottery wheel and the works of artists producing sculpture in pottery wheel are explained with examples. In the third part by evaluating the scope of the literature research, has tried to reach a conclusion by personal applications.