İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin bitkilerde üreme büyüme gelişme konusundaki kavram yanılgılarının tespiti ve bu yanılgıların yükseköğretim öğrencilerindeki devam düzeyi
Determination of misconceptions of 7th grade students' in primary schools about the unit on reproduction, growth and development in plants and continuation of these misconceptions in the higher education students
- Tez No: 574142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAN FİRİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada İlköğretim 7. Sınıf öğrencilerinin“Bitkilerde Üreme, Büyüme ve Gelişme (BÜBG)”ünitesinde sahip oldukları kavram yanılgılarını çoktan seçmeli kavram yanılgısı testi ile belirlenmiştir. Belirlenen yanılgıların yükseköğretim öğrencilerindeki devam düzeyi de tespit edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017 – 2018 öğretim yılında Gaziantep ili 7. Sınıf düzeyinde 226 öğrenci ve 2018-2019 öğretim yılında Ankara ili Gazi Üniversitesi 73 öğrenci oluşturmaktadır. Yedinci sınıf bitkilerde üreme, büyüme ve gelişme ünitesinde kavram yanılgılarının olabileceği düşünülen konuları içeren ve 19 sorudan oluşan test, Gazi Üniversitesinde görev yapan konunun uzmanı 3 öğretim üyesi tarafından hazırlanmıştır. BÜBG kavram yanılgısı testi 118 öğrenci üzerinde pilot uygulaması yapılmıştır. Çoktan seçmeli testte doğru cevaplara 1, yanlış cevaplara 0 puan verilerek öğrenci ham puanları SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Analizin sonucunda 1 sorunun ayırt ediciliği düşük olduğu için soru sayısı 18'e düşürülmüştür. Testin son halinin cronbach-α güvenirlik katsayısı 0.96 olarak hesaplanmıştır. Tespit edilen kavram yanılgıları, cinsiyet, kendine ait çalışma odasının olup-olmaması, kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu ile olan ilişkisi incelenmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik değerler, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma şeklinde sunulmuştur. Çalışmadaki soru gruplarının faktör yapısını tespit etmek amacı ile açıklayıcı faktör analizi uygulaması yapılmıştır. İki evre gruplar için (sınıf düzeyi, cinsiyet, çalışma odasının olup- olmaması) bağımsız t testi analizi ve üç evre grubun (anne-baba eğitim durumu) karşılaştırılmasında varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenlerinin kendi arasındaki ilişkilerin incelenmesi için korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, bitkilerin üreme çeşitlerini (bölünerek, tomurcuklanma, vejetatif, sporla) belirlemede, bitkileri sınıflandırmada, tozlaşma, döllenme, çimlenme kavramlarında ve meyvenin oluşma aşamasında gerçekleşen evrelerde öğrencilerin ve öğretmen adaylarının kavram yanılgılarının olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları tartışılarak, öğrencilerde verimliliği sağlayacağı düşünülen öneriler oluşturulmaya çalışılmıştır. BÜBG ünitesinde ilköğretim ve yükseköğretim öğrencileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the misconceptions of 7th-grade students about“Reproduction, Growth and Development in Plants (RGDP)”unit were determined by multiple-choice misconception test. The level of continuity of the determined misconceptions in higher education students was also identified. The study group consisted of 226 students in 7th grade in Gaziantep in 2017 - 2018 academic years and 73 high education students of Gazi University in Ankara in 2018-2019 academic year. The test which is formed of 19 questions has been prepared by 3 Gazi University faculty members and include misconceptions about the unit ''Reproduction, Growth and Development in Plant''. The pilot scheme of 'RGDP' misconception tested on 118 students. In the multiple-choice test, student's scores were analyzed with SPSS 22.0 program by giving 1 point for the correct answers and 0 for the wrong answers. At the end of the analysis, the number of questions was reduced to 18 because of the low distinction of one problem. The Cronbach- α reliability coefficient of the final test has calculated as 0.96. Detected misconceptions analyzed on gender, whether she or he has a private study room or not, the number of siblings, parents' education status. In the analysis of the data, descriptive statistical values are presented as frequency, percentage, mean, standard deviation. In order to determine the factor structure of the question groups, explanatory factor analysis was applied. Independent t-test analysis was used for two-stage groups (class level, gender, whether she or he has a private study room or not), and variance analysis (ANOVA) was used to compare the three-stage group (parents' education status). Correlation analysis was applied to examine the relationships between the variables. As a result of the research, it has been found that there are misconceptions of the students in the reproduction types of plants (dividing, budding, vegetative, spore), classification of the plants, pollination, fertilization, germination, and stages of the fruit formation. The results of the research were discussed and suggestions were made for the students who were considered to increase the efficiency. A significant statistical difference was found between primary and higher education students on RGDP unit.