Crohn hastalığı ve ülseratif kolit hastalarında, hastalık ciddiyeti, mortalite ve koplikasyon tahmininde lenfosit/nötrofil oranının rolü
- Tez No: 574149
- Danışmanlar: UZMAN UMUT PAYZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İBH, GİS'in çeşitli bölgelerinde ve katmanlarında tutulum yapabilen, aktivasyon ve remisyon ile seyreden kronik inflamatuar bir hastalıktır. İBH hastalarında remisyon ve aktivasyon dönemlerinde komplikasyonlar açığa çıkmaktadır. CH hastalarında komplikasyonlar daha sık görülmektedir. Apse, toksik megakolon, fistül, perforasyon, sepsis ve GİS kanama görülen komplikasyonlardan önemliledir. Çalışmamız retrospektif olarak planlanmış olup, çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 1 Ocak 2014 ile 1 Haziran 2019 tarihleri arasında başvuran Ülseratif kolit (ICD K50) ve Crohn hastalığı (ICD K51) hastası olduğu bilinen hastalar içinden mükerrer giriş yaptıran hastalar çıkarıldığında elde edilen 468 hastadan çalışma kriterlerini karşılayan 134 hasta ile gerçekleştirildi. Kategorik değişkenlerin analizinde Pearson Ki-Kare Testi kullanıldı. İki bağımsız sayısal verilerin karşılaştırması için T Testi, üçlü sayısal verinin karşılaştırılması için Kruskal Walles Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IBD is a chronic inflammatory disease with involvement and remission in various regions and layers of GIS. Complications occur during remission and activation periods in IBD patients. Complications are more common in CH patients. Abscess, toxic megacolon, fistula, perforation, sepsis and gastrointestinal bleeding are important complications. Our study was planned retrospectively and the patients were admitted to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department between January 1, 2014 and June 1, 2019. The study was performed with 134 patients who fulfilled the study criteria of 468 patients. Pearson chi-square test was used for the analysis of categorical variables. T Test was used for comparison of two independent numerical data and Kruskal Walles Test was used for comparison of triple numerical data.