Teknostresin verimlilik üzerine etkisi
Effect of technostress on productivity
  1. Tez No: 574148
  2. Yazar: MUSTAFA MERT DOĞRULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri ( BİT ), iş hayatında ve gündelik hayatta birçok açıdan giderek vazgeçilmez hale gelmesinin yanı sıra birçok sektör için de hızla değişen ve yenilenen bir teknoloji haline geliyor. Bu da çoğunlukla birçok organizasyonda, çalışanların bilişim teknolojileri kullanımına bağlı olarak yaşadıkları teknostrese yol açmaktadır. Çalışmalar, genellikle teknostresin çalışan verimliliği üzerinde olumsuz etkisi olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, mevcut literatür göstermektedir ki, stresin olumlu ve olumsuz etkileri olabilir ; bireyler ve örgütler üzerinde olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Birçok çalışma, teknoloji kaynaklı stresin çeşitli bağlamlarda çalışanların verimliliğini etkilediğini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı ; teknostres olarak adlandırılan bilişim teknolojileri kullanımı kaynaklı stresin verimlilik üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırma, Teknostres ölçeği ve Örgütsel Stres Anketi ( VOS-D ) 'nin bir çalışma grubu üzerinden sağlık sektöründe çalışan 242 kişiye uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Teknostres ölçeği teknostres düzeyini ölçmek için kullanılırken, Örgütsel Stres Anketi ( VOS-D ) ise örgütsel stres düzeyini ölçmek için kullanıldı. Genel olarak, sonuçlarımız teknostresörlerin olumlu teknostresörler ve olumsuz teknostresörler açısından algılanabileceğini açıklamaktadır. Sonuçlar ayrıca hangi örgütsel stres faktörlerinin verimliliği etkileyebileceğini ortaya koyuyor. Örneğin Teknolojinin Özel Hayata Etkileri ve Değişken Teknoloji verimlilik ile pozitif ilişkilidir. Yaptığımız araştırmada sağlık çalışanlarının teknostres düzeyleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bununla birlikte, sağlık çalışanlarının teknostres düzeyleri ile yaş, eğitim seviyesi, medeni durum ve görev aldıkları bölüm gibi değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Teknostres, Örgütsel Stres, Teknolojik Verimlilik
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technology (ICT) are becoming increasingly indispensable in many aspects of business and everyday life and it is becoming a fast changing and renewing technology for many sector. This often leads to ICT related technostress experienced by employees in many organizations. Studies often have found technostress to have significant negative impact on employee productivity. However, extant literature suggests that psychological stress can be perceived positively (as eustress) and negatively (as distress), and can have positive and negative impacts on individuals and organizations. Many studies have shown that technological stress impacts individual productivity in diverse contexts. The aim of this study is to explore the effects of stress created by information and computer technology (ICT) - that is,“technostress”- on individual productivity. The study was conducted based on a work group of Technostress scale and Organization Work Stress Questionaire (VOS-D); and applied to 242 persons working in healthcare sectors. Technostress scale was employed to measure technostress level while Organization Work Stress Questionaire (VOS-D) was used to measure the level of organisational stress. Overall, our results reveal that technostress creators can be perceived in terms of techno-eustressors and techno-distressors. The results also unearth which organizational stres factors may impact individual productivity. For example Techno-invasion and Techno-uncertainty was positively related to individual productivity. In our research, it has been found a significant difference in healthcare workers' technostress level in regard to gender, but no significant difference in regard to age, education level, marital status and department worked. Keywords : Technostress, Organizational Stress, Technological Productivity