Biomimicry research as an architectural design method in renaissance utopias
Rönesans dönemi ütopyalarında mimari bir tasarım yöntemi olarak biyomimikri araştırması
  1. Tez No: 574162
  2. Yazar: JÜLİDE DENİZ BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE CEYLAN BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tarihte, düşünsel ve yazınsal olarak tasarlanan ütopyalar, Rönesans döneminde mekansal kurgu boyutuna ulaşmıştır. Skolastik yapının yıkılarak, Platoncu logosun etkin olmaya başladığı Rönesans döneminde, hümanizm akımı doğmuştur. İnsancılık olarak tanımalanan hümanizm ile insan aklı önem kazanmış ve yüceltilmiştir. Bu dönemde, insan bedeni, makrokozmosun mikrokozmik bir temsili olarak kabul edilmiş, insan vücuduna benzeyen tasarımlar yapılmış, ideal oranları barındırdığı düşünülerek bir çok ütopya tasarlanmıştır. Rönesans aydınları, bilimsel gelişme için doğanın gözlemlenmesi gerektiğini düşünerek, doğa bilimlerine yönelmişlerdir. Modern bilimin temelini oluşturarak, bilimsel deneycilik ve gözlem üzerine çalışmalar yapmışlardır. Doğa hakkında ne kadar fazla bilgiye ulaşırlarsa o kadar çok gelişeceklerine inanmışlardır. Rönesans döneminde doğa gözlemi yapılarak bilimin ilerlemesi ile bir çok yenilik yaşanmıştır. Tarihte görüldüğü üzere, toplumsal olaylar, bilimsel çalışmalar, kültürel yenilikler, değişimler ve gelişmeler, ütopyaların tasarımını etkilemektedir. Bu bağlamda, Rönesans döneminde yaşanan bilimsel yeniliklerin, ütopya tasarımlarını etkilemiş olması muhtemeldir. Bilimsel gözleme dayalı bir tasarım yöntemi olan biyomimikri, doğadaki organizmaları inceleyerek, doğanın tasarım stratejilerini taklit etmeyi önermektedir. 3.8 milyar yıldır varolan doğanın, evrilerek geliştirdirdiği sürdürlülebilir bir sistemi vardır. Biyomimikri bir tasarım yöntemi olarak uygulandığında; doğa, bir kaynak kitap gibi kullanılarak bir çok tasarım problemine çözüm sunmaktadır. Günümüze ait bir tanım olan biyomimikri kavramı, doğayı gözlemleyerek ideal tasarımlara ulaşmayı öneren bir tasarım yöntemidir. Bu yöntemin, modern bilimin temellerinin atıldığı Rönesans döneminde yaratılan ütopyalarda kullanılmış olabileceğine dair önseziler, tez çalışmasında araştırılmış ve edinilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Utopias that have been designed intellectually and literary throughout history have reached the level of spatial construct in Renaissance period. As a period when Scholastic notion has declined and Platonist logos started to become prevalent, humanism emerged during Renaissance. With humanism, human intellect has gained importance and was dignified. Human body was considered as a microcosmic representation of macrocosmos and as to harbor ideal ratios, and designs that resemble human body was made. During Renaissance, works have been made and utopias have been designed in so many areas with the desire to reach the ideal. Renaissance intellectuals have inclinde to natural sciences, thinking that nature needs to be observed for scientific development. They have laid the foundations of modern science, and produced works on scientific empiricism and observation. They believed that the more they reached information on nature, the more they would develop. As it was seen throughout history, social developments have influenced the design of utopias. Within this context, it is likely that the scientific innovations in Renaissance have had an influence on utopia designs. As a design method based on scientific observation, biomimicry suggests examination of organisms in nature and mimicking the design strategies of nature. Having been existed for 3.8 billion years, nature has a sustainable system which it developed through evolution. When biomimicry is implemented as a design method, nature offers solutions to many design problems by being utilized as a reference book. As a definition that belongs to today, the concept of biomimicry is a design method that suggests reaching ideal designs through the observation of nature. Foresights on the likeliness of the usage of this method on utopias that were created during Renaissance which is a period when the foundations of modern science has been laid are examined in this thesis, and the obtained findings are presented.